SkandynawiainfoSkandynawiainfoSkandynawiainfo
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • Szwecja
      • Imigracja w Szwecji
      • Przestępczość
      • Praca w Szwecji
      • Nieruchomości w Szwecji
      • Podatki w Szwecji
      • Emerytura w Szwecji
    • Dania
    • Finlandia
    • Norwegia
    • Polska
    • Świat
    • Wojna na Ukrainie
  • O nas
    • Kontakt
    • Zasady wykorzystywania treści
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
Reading: Szwedzki Król wygłosił świąteczne przemówienie
Udostępnij
Notification Show More
Font ResizerAa
SkandynawiainfoSkandynawiainfo
Font ResizerAa
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • O nas
Szukaj
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • Szwecja
    • Dania
    • Finlandia
    • Norwegia
    • Polska
    • Świat
    • Wojna na Ukrainie
  • O nas
    • Kontakt
    • Zasady wykorzystywania treści
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
Have an existing account? Sign In
Obserwuj nas
  • Advertise
© 2025 Skandynawiainfo.pl Zdjęcia dostarcza Depositphotos
Skandynawiainfo > Blog > Wiadomości > Szwecja > Szwedzki Król wygłosił świąteczne przemówienie
SzwecjaWiadomości

Szwedzki Król wygłosił świąteczne przemówienie

2022/12/26
3 lata temu
Udostępnij

W swoim corocznym świątecznym przemówieniu król Karol XVI Gustaf kieruje specjalne życzenia do wszystkich Ukraińców. Spogląda również w przyszłość na to, co może być trudnym rokiem w Szwecji.

Król wygłosił swoje tradycyjne świąteczne przemówienie z zamku w Sztokholmie. W przemówieniu poruszył kwestię trwającej wojny na Ukrainie. „Obchodzone są tam również święta Bożego Narodzenia. Ale dla wielu mieszkających tam ludzi jest ciemno, zimno i trudno. Część infrastruktury społeczeństwa została zniszczona. Ludzie zostali zabici, ranni i poddani straszliwym cierpieniom.”

Kiedy Król i Królowa po raz pierwszy odwiedzili Ukrainę, była ona jeszcze częścią Związku Radzieckiego. Podczas późniejszej wizyty państwowej w 2008 roku król i królowa udali się do Gammalsvenskby na południu kraju. Teraz Król zauważa, że rosyjska agresja mocno uderzyła we wieś. „Trudno się nad tym zastanawiać. Moje myśli i myśli mojej rodziny są z Wami – i ze wszystkimi Waszymi rodakami.”

Nadchodzący rok jest wyjątkowy pod wieloma względami, jak twierdzi Król. „Jako kraj stoimy przed poważnymi wyzwaniami. Dotknie to wiele osób, zwłaszcza tych z małymi zarobkami. I będzie stawiać wymagania nam wszystkim. Jako obywatele i jako bliźni.”

- Reklama-

„Ale 2023 to także rok jubileuszowy” – podkreśla Król. 6 czerwca minie 500 lat od wyboru Gustawa Wazy na króla. „A we wrześniu ja sam będę miał zaszczyt być głową państwa szwedzkiego przez 50 lat. Tak, to długi czas.”

Przemówienie kończy się kilkoma wersami psalmem Piękna jest ziemia, który został odśpiewany podczas wizyty króla i królowej w Gammalsvenskby.

„Niezależnie od tego, jak obchodzicie Święta Bożego Narodzenia, mam nadzieję, że dadzą Wam chwilę wyciszenia i refleksji.”

  • Trump groził Putinowi: „Zbombarduję Moskwę, jeśli wkroczycie do Ukrainy”
  • Zmiany w kredytach hipotecznych w Szwecji: więcej szans na zakup mieszkania, ale i ryzyko wzrostu cen
  • Chiny po raz kolejny ignorują Szwecję. Brak ruchu bezwizowego mimo otwarcia na resztę Europy
  • Słuchawki i hałas mogą zmieniać nasz mózg – ostrzegają szwedzcy naukowcy
  • Szwecja oferuje pomoc w geście solidarności w związku burzami w Polsce

– Reklama –



Tagi:Media polonijneMedia SkandynawiaPolonia SzwecjaPolonia w SzwecjiSkandynawiaSkandynawia informacjeSkandynawia wiadomościszwecjaszwecja ciekawostkiSzwecja imigranciSzwecja informacjeszwecja pracaSzwecja wiadomości
Poprzedni artykuł Zabytkowy kościół w Finlandii zniszczony przez pożar – podejrzenie podpalenia
Następny artykuł Finlandia – Drzwi płonącego kościoła były związane sznurkami
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Może Ciebie zainteresuje

USA odmawiają udziału w nowych siłach NATO dowodzonych przez Szwecję

3 dni temu

Rząd Szwecji zbada wartości imigrantów. Wyniki mogą wpłynąć na politykę integracyjną

3 dni temu

Rekordowy wzrost liczby policjantów w Szwecji. Już ponad 10 600 funkcjonariuszy w służbie zewnętrznej

3 dni temu

Szwecja rozważa współpracę z Ukrainą w produkcji broni. Minister obrony: „To bardzo interesujące rozwiązanie”

3 dni temu
©All Rights Reserved.
Witaj z powrotem!

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika lub adres e-mail
Hasło

Nie pamiętasz hasła?