fbpx

Szwedzi mówią, że są gotowi na społeczeństwo bezgotówkowe

Prawie dwie trzecie Szwedów powiedziało, że jest gotowe na funkcjonowanie w społeczeństwie bezgotówkowym.

Co dwa lata Riksbank przeprowadza badania dotyczące tego jak Szwedzi dokonują płatności. W tegorocznych ankietach 7 na 10 Szwedów powiedziało, że mogłoby funkcjonować całkowicie bez fizycznej gotówki.

Takie wynik nie jest zadziwiający, gdyż tylko 1 na 8 osób (13%) w czasie ostatnich zakupów płaciła gotówką. W 2010 roku ten poziom wynosił 30 procent.

Cztery na 10 osób nie używało gotówki do płacenia ani razu w ciągu ostatniego miesiąca, w roku 2016 były to 2 osoby na 10.

Badania Riksbanku pokazały, że także banki dostosowują się do tej sytuacji. Liczba oddziałów banków z obsługą gotówkową spadła w 2017 roku do 580 placówek. To spadek o 60 procent od 2011 roku.

Szwedzki bank centralny twierdzi, że zmiany w podejściu banków są wywołane zmianami w zachowaniu społeczeństwa. Pomiędzy rokiem 2006 a 2016 liczba pobrań gotówki z bankomatów spadła o połowę, pomimo tego, że liczba urządzeń nie zmieniła się. Średnia suma podejmowana z bankomatu spadła w tym okresie o 56 procent.

Najmniej entuzjastycznie do bezgotówkowego społeczeństwa podchodzą mieszkańcy najsłabiej zaludnionych terenów w Szwecji. W takich miejscach w czasie ostatnich zakupów 1 na 5 osób używała gotówki, a spadek jej używania 35 procent osób ocenia jako zjawisko negatywne.Ważnym czynnikiem jest także wiek ankietowanych: prawie 80 procent osób w wieku 65-84 lata wykorzystywało gotówkę w ostatnim miesiącu a tylko 26 procent z nich skorzystało z aplikacji do płacenia Swish. W grupie wiekowej 18-24, tylko 45 osób korzystało ostatnio z gotówki, a Swish jest wykorzystywany przez 80 procent z nich.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzi mówią, że są gotowi na społeczeństwo bezgotówkowe

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.