Specjalna seria książek, ma pomóc w radzeniu sobie z dojrzewaniem, uczuciami i masturbacją, szwedzkim nastolatkom ze specjalnymi potrzebami. Portal The Local rozmawiał z nauczycielami prowadzącymi ten projekt.
Dojrzewanie bywa trudne nawet dla typowych szwedzkich nastolatków. Ale jak wytłumaczyć przejście z dzieciństwa do dojrzałości dzieciom z poważnymi problemami, które wymagają specjalnej opieki?
“Dziesięć lat temu rozmawiałam z matką autystycznej dziewczynki, która zastanawiała się jak wyjaśnić córce, kiedy nadejdzie taka potrzeba, menstruację. Margareta Nymansson jedna z autorek nowej serii książek dla osób wymagających specjalnej edukacji w temacie dojrzewania, seksu i miłości wyjaśniła portalowi The Local, na czym polega ten projekt.
“Napisałam książkę wyjaśniającą, że wszystkie dziewczynki krwawią i objaśniającą co się wtedy dzieje i dzięki temu ta dziewczynka była przygotowana, kiedy nadszedł jej pierwszy okres, nawet czuła się z tego dumna.”
Dekadę później autorka i jej koleżanki Vija Bjelvenfeldt i Hillevi Tärmö wydały, dzięki pomocy działu edukacji rady regionu Uppsala, całą serię książek pomagających zrozumieć dojrzewanie, miłość i seks, nastolatkom ze specjalnymi potrzebami.
Nymansson powiedziała nam: “To bardzo delikatny temat w dodatku temat w którym edukacja specjalna jest mocno zapóźniona. Zawsze czuliśmy, że należy o tym uczyć, ale nigdy nie było właściwych materiałów. Te książki są częścią, jeszcze większej ilości przyszłych pomocy do nauki.”
Wyjaśniła ona, że dzieci ze specjalnymi potrzebami często zbytnio skupiają się na szczegółach, więc trzeba im wszystko wyjaśniać w jak najprostszy sposób.
Na przykład ‘sex’ oznacza w języku szwedzkim zarówno stosunek seksualny jak i liczbę sześć, co może takim dzieciom bardzo przeszkadzać w zrozumieniu tematu. Zamiast tego w książkach użyte jest slangowe słowo ‘knulla’- ‘pieprzyć’, które może jest trochę wulgarne, ale za to jest jednoznaczne.
“Też nie czujemy się całkiem komfortowo używając takiego słowa, ale jest ono lepiej rozpoznawane przez wszystkich,” wyjaśniła Nymansson.
Jedna z książek wyjaśnia, że mamy uczucie miłości do matki, ojca, zwierzątka a gdy stajemy się starsi, jak jesteśmy nastolatkami pojawia się także uczucie miłości chłopca do dziewczyny lub innego chłopca. Inna książka opowiada o masturbacji.
“Wyjaśnia ona kiedy i gdzie można się masturbować, a gdzie nie można,” wyjaśnia Nymansson.
Kolejna książka, ciągle jeszcze tworzona opisuje prawo do odmowy kontaktu fizycznego.
“To jest o prawie do mówienia ‘nie’, o tym, że nikt nie może robić z tobą czegoś czego nie chcesz. Wykorzystywanie dziewczynek wymagających specjalnej opieki jest częstym zjawiskiem.”
Edukacja seksualna jest przedmiotem obowiązkowym w szwedzkich szkołach od 1955 roku. Jednak pomimo tego w tym kraju, znanym z liberalnego podejścia do spraw różności płciowej i seksualności ciągle istnieją tematy tabu.
Wcześniej w tym roku grupa RFSU, po ogólnonarodowym konkursie na nazwę, wprowadziła do użycia nowe słowo ‘klittra’ oznaczające kobiecą masturbację.