fbpx

Norweskie władze oficjalnie nie cieszą się z imigrantów

6 listopada norweski rząd założył na Facebooku stronę “Stricter asylum regulations in Norway”, informującą o zaostrzeniu przez Norwegię zasad przyznawania azylu imigrantom.

Na stronie są już wpisy o nadchodzących cięciach zasiłków dla uchodźców, przyspieszeniu procedury deportacji uchodźców, którym odmówiono zezwolenia na pobyt oraz zmianie okresu tymczasowego pobytu z pięciu do trzech lat.

„Nie wszyscy, którzy przyjeżdżają do Norwegii, powinni korzystać z prawa azylu zgodnie z Konwencją dotyczącą statusu uchodźców. Ludzie, którym nie przyznano azylu, będą musieli wrócić do kraju stałego pobytu. Jeśli nie będziesz chciał wrócić dobrowolnie, zostaniesz wysłany przymusowo. Dlatego norweskie władze chcą udostępnić informacje o obecnych normach i planowanym zaostrzeniu polityki migracyjnej Norwegii” — poinformowano w jednym z wpisów na stronie.

„Wiemy, że uchodźcy otrzymują informacje z serwisów społecznościowych, a tam zawsze krąży wiele plotek. Dlatego ważne jest korzystanie z tych samych kanałów i udostępnianie prawdziwych informacji” — oznajmił sekretarz stanu Norwegii Jøran Kallmyr.

Organizacja działająca na rzecz praw człowieka Amnesty International krytykuje tę kampanię rządu: może odstraszyć tych, którzy ostro potrzebują ochrony. Tym nie mniej sekretarz stanu Norwegii Jøran Kallmyr twierdzi, że nie rozumie tej krytyki, a rzeczywiście potrzebujących pomocy te oświadczenia nie odstraszą.

Obecnie na stronie są umieszczone informacje tylko w języku angielskim, lecz później będą pojawiać się wiadomości w języku rosyjskim, arabskim, pusztu i dari. Paszto i dari są językami urzędowymi Afganistanu. Imigranci z Afganistanu zajmują szczególne miejsce, ponieważ ich napływ do Norwegii obecnie gwałtownie wzrósł. Na przykład, w jednym z wpisów czytamy, że ubiegający się o azyl mogą został wysłani z powrotem do bezpieczniejszych rejonów Afganistanu. Przedstawiciele bezpiecznych rejonów, którzy z góry nie wnioskowali o niezbędne zezwolenie, zostaną deportowani.

Norweski Urząd ds. Cudzoziemców UDI także zaczął korzystać z serwisów społecznościowych, aby zatrzymać napływ imigrantów. Na swojej stronie na Twitterze UDI informuje w kilku językach, że nie potrzebujący azylu pełnoletni obywatele Afganistanu, przekraczający rosyjsko-norweską granicę, mogą zostać deportowani do Kabulu.

 

W ostatnim wpisie na stronie “Stricter asylum regulations in Norway” podkreślono, że komentarze zawierające obraźliwe sformułowania, groźby i rasistowskie wypowiedzi będą kasowane. Wygląda na to, że zdecydowanych zwolenników obecnej polityki imigracyjnej kraju jest pod dostatkiem.

Przed ostatnie miesiące liczba ubiegających się o azyl w Norwegii znacznie wzrosła. We wrześniu do Norwegii przybyło ponad 5000 osób.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norweskie władze oficjalnie nie cieszą się z imigrantów

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...