Norweskie władze oficjalnie nie cieszą się z imigrantów

6 listopada norweski rząd założył na Facebooku stronę “Stricter asylum regulations in Norway”, informującą o zaostrzeniu przez Norwegię zasad przyznawania azylu imigrantom.

Na stronie są już wpisy o nadchodzących cięciach zasiłków dla uchodźców, przyspieszeniu procedury deportacji uchodźców, którym odmówiono zezwolenia na pobyt oraz zmianie okresu tymczasowego pobytu z pięciu do trzech lat.

„Nie wszyscy, którzy przyjeżdżają do Norwegii, powinni korzystać z prawa azylu zgodnie z Konwencją dotyczącą statusu uchodźców. Ludzie, którym nie przyznano azylu, będą musieli wrócić do kraju stałego pobytu. Jeśli nie będziesz chciał wrócić dobrowolnie, zostaniesz wysłany przymusowo. Dlatego norweskie władze chcą udostępnić informacje o obecnych normach i planowanym zaostrzeniu polityki migracyjnej Norwegii” — poinformowano w jednym z wpisów na stronie.

„Wiemy, że uchodźcy otrzymują informacje z serwisów społecznościowych, a tam zawsze krąży wiele plotek. Dlatego ważne jest korzystanie z tych samych kanałów i udostępnianie prawdziwych informacji” — oznajmił sekretarz stanu Norwegii Jøran Kallmyr.

Organizacja działająca na rzecz praw człowieka Amnesty International krytykuje tę kampanię rządu: może odstraszyć tych, którzy ostro potrzebują ochrony. Tym nie mniej sekretarz stanu Norwegii Jøran Kallmyr twierdzi, że nie rozumie tej krytyki, a rzeczywiście potrzebujących pomocy te oświadczenia nie odstraszą.

Obecnie na stronie są umieszczone informacje tylko w języku angielskim, lecz później będą pojawiać się wiadomości w języku rosyjskim, arabskim, pusztu i dari. Paszto i dari są językami urzędowymi Afganistanu. Imigranci z Afganistanu zajmują szczególne miejsce, ponieważ ich napływ do Norwegii obecnie gwałtownie wzrósł. Na przykład, w jednym z wpisów czytamy, że ubiegający się o azyl mogą został wysłani z powrotem do bezpieczniejszych rejonów Afganistanu. Przedstawiciele bezpiecznych rejonów, którzy z góry nie wnioskowali o niezbędne zezwolenie, zostaną deportowani.

Norweski Urząd ds. Cudzoziemców UDI także zaczął korzystać z serwisów społecznościowych, aby zatrzymać napływ imigrantów. Na swojej stronie na Twitterze UDI informuje w kilku językach, że nie potrzebujący azylu pełnoletni obywatele Afganistanu, przekraczający rosyjsko-norweską granicę, mogą zostać deportowani do Kabulu.

 

W ostatnim wpisie na stronie “Stricter asylum regulations in Norway” podkreślono, że komentarze zawierające obraźliwe sformułowania, groźby i rasistowskie wypowiedzi będą kasowane. Wygląda na to, że zdecydowanych zwolenników obecnej polityki imigracyjnej kraju jest pod dostatkiem.

Przed ostatnie miesiące liczba ubiegających się o azyl w Norwegii znacznie wzrosła. We wrześniu do Norwegii przybyło ponad 5000 osób.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...