Każdy, kto uwielbia łososia na stole, może mieć powód do ponownego zastanowienia. Nowy przewodnik rybacki WWF wzywa konsumentów do całkowitego unikania spożywania tej ryby – jeśli została ona złowiona w Morzu Bałtyckim.
Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) opublikował swój coroczny przewodnik po rybach, który ma pomóc konsumentom, sklepom spożywczym i restauracjom w dokonywaniu wyborów dotyczących zrównoważonej produkcji owoców morza. Klasyfikuje on różne gatunki w trzech kategoriach – zielone światło (dobry wybór), żółte światło (uważaj) i czerwone światło (nie jedz) – na podstawie tego, jak zrównoważone jest ich spożywanie.
Tegoroczna edycja zawiera zarówno pozytywne, jak i negatywne trendy – ale jedną ze zmian, która najbardziej się wyróżnia, jest czerwone światło dla łososia bałtyckiego ze strony organizacji ekologicznej.
Inger Melin, ekspert ds. rybołówstwa w WWF, wskazuje na kilka czynników, które spowodowały, że z żółtego światła przeszła ona na czerwone. “Dzieje się tak dlatego, że zarządzanie, kierowanie i kontrola połowów są zbyt słabe i nieefektywne, a zasoby są nadal słabe. Do tego dochodzi brak wiedzy na temat wpływu połowów łososia na dorsza bałtyckiego” – mówi.
Zmiana w stosunku do lat ubiegłych polega na tym, że certyfikaty ekologiczne MSC, ASC i KRAV nie otrzymują już automatycznie zielonego światła w przewodniku WWF Fishing Guide. Inger Melander mówi, że dzieje się tak dlatego, że organizacja ekologiczna nie może połączyć certyfikatów z wymaganiami, jakie ma w stosunku do zrównoważonego rybołówstwa.
Skoro nie można już patrzeć tylko na ekoznaki, jak należy myśleć, jeśli chce się kupować ryby w sposób zrównoważony?
“Zaleca się, aby wybierać ryby i owoce morza, które w pierwszej kolejności mają zielone światło. Jeżeli na zielonym świetle nie znajdą Państwo poszukiwanych gatunków, certyfikaty MSC, ASC i KRAV są w porządku. Gatunki, które podkreślamy zielonym światłem, to te, które naszym zdaniem pochodzą ze zrównoważonych połowów lub akwakultury – mówi Inger Melander.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników