fbpx

Duńskie media wystraszyły się nowej rosyjskiej superbroni

Rosja opracowuje ponaddźwiękowe pociski jądrowe, które pozwolą Moskwie zmienić światową równowagę sił na swoją korzyść – pisze duńska gazeta “Jyllands-Posten”.

Wcześniej dyrektor generalny korporacji Taktyczna Broń Rakietowa Boris Obnosow poinformował, że Rosja będzie dysponować tą najnowszą bronią już do 2020 roku. Według niego prędkość pocisków hiperdźwiękowych 12-krotnie przewyższy prędkość dźwięku i wyniesie około 15 tys. km/h.

Szef oddziału powietrznych operacji wojskowych Duńskiej Akademii Wojskowej Karsten Marrup oświadczył, że pociski hiperdźwiękowe zagrożą istniejącemu systemowi obrony przeciwrakietowej.

„Za pomocą pocisków hiperdźwiękowych można bardzo szybko zniszczyć dowolny cel w każdym puncie świata z taką prędkością, że ci, którzy zazwyczaj są gotowi do obrony przed atakiem rakietowym, nie będą mogli nic zrobić” — poinformował Marrup duński periodyk.

“Taka ekstremalna prędkość stworzy problem nawet dla amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, uważanej za jeden z najbardziej rozwiniętych systemów na świecie — podkreśla Marrup. — Amerykańska obrona przeciwrakietowa obecnie, jak wiemy, jest przeznaczona do walki z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Dlatego nie mam pewności, że będzie mogła stawiać opór pociskom hiperdźwiękowym, poruszającym się z zupełnie inną prędkością” — oznajmił specjalista.

USA z kolei planują zareagować na zaawansowane wynalazki Rosji stworzeniem pierwszego na świecie hiperdźwiękowego samolotu bombowego, który będzie mógł zniszczyć cel w każdym punkcie planety w ciągu zaledwie 30 minut. Bez technologii hiperdźwiękowej zajęłoby to 18 godzin — mówi Marrup. Według niego nowe technologie stawiają wobec światowych przywódców coraz to nowe wymogi.

„Wszyscy wiemy, że nie można pisać listów pod wpływem gniewu i natychmiast ich wysyłać. Tak samo nie można w gniewie grozić bronią hiperdźwiękową, ponieważ czasu na zmianę decyzji już nie będzie” — powiedział specjalista. Uważa, że ten moment może odegrać decydującą rolę w stosunkach obu supermocarstw.

Jeśli Rosja jako pierwsza stworzy pociski hiperdźwiękowe, równowaga sił zmieni się na korzyść Rosjan — podsumowuje Marrup.

Strona główna Wiadomości Dania Duńskie media wystraszyły się nowej rosyjskiej superbroni

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...