Duńskie media wystraszyły się nowej rosyjskiej superbroni

Rosja opracowuje ponaddźwiękowe pociski jądrowe, które pozwolą Moskwie zmienić światową równowagę sił na swoją korzyść – pisze duńska gazeta “Jyllands-Posten”.

Wcześniej dyrektor generalny korporacji Taktyczna Broń Rakietowa Boris Obnosow poinformował, że Rosja będzie dysponować tą najnowszą bronią już do 2020 roku. Według niego prędkość pocisków hiperdźwiękowych 12-krotnie przewyższy prędkość dźwięku i wyniesie około 15 tys. km/h.

Szef oddziału powietrznych operacji wojskowych Duńskiej Akademii Wojskowej Karsten Marrup oświadczył, że pociski hiperdźwiękowe zagrożą istniejącemu systemowi obrony przeciwrakietowej.

„Za pomocą pocisków hiperdźwiękowych można bardzo szybko zniszczyć dowolny cel w każdym puncie świata z taką prędkością, że ci, którzy zazwyczaj są gotowi do obrony przed atakiem rakietowym, nie będą mogli nic zrobić” — poinformował Marrup duński periodyk.

“Taka ekstremalna prędkość stworzy problem nawet dla amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, uważanej za jeden z najbardziej rozwiniętych systemów na świecie — podkreśla Marrup. — Amerykańska obrona przeciwrakietowa obecnie, jak wiemy, jest przeznaczona do walki z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Dlatego nie mam pewności, że będzie mogła stawiać opór pociskom hiperdźwiękowym, poruszającym się z zupełnie inną prędkością” — oznajmił specjalista.

USA z kolei planują zareagować na zaawansowane wynalazki Rosji stworzeniem pierwszego na świecie hiperdźwiękowego samolotu bombowego, który będzie mógł zniszczyć cel w każdym punkcie planety w ciągu zaledwie 30 minut. Bez technologii hiperdźwiękowej zajęłoby to 18 godzin — mówi Marrup. Według niego nowe technologie stawiają wobec światowych przywódców coraz to nowe wymogi.

„Wszyscy wiemy, że nie można pisać listów pod wpływem gniewu i natychmiast ich wysyłać. Tak samo nie można w gniewie grozić bronią hiperdźwiękową, ponieważ czasu na zmianę decyzji już nie będzie” — powiedział specjalista. Uważa, że ten moment może odegrać decydującą rolę w stosunkach obu supermocarstw.

Jeśli Rosja jako pierwsza stworzy pociski hiperdźwiękowe, równowaga sił zmieni się na korzyść Rosjan — podsumowuje Marrup.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...