Rosja opracowuje ponaddźwiękowe pociski jądrowe, które pozwolą Moskwie zmienić światową równowagę sił na swoją korzyść – pisze duńska gazeta “Jyllands-Posten”.
Wcześniej dyrektor generalny korporacji Taktyczna Broń Rakietowa Boris Obnosow poinformował, że Rosja będzie dysponować tą najnowszą bronią już do 2020 roku. Według niego prędkość pocisków hiperdźwiękowych 12-krotnie przewyższy prędkość dźwięku i wyniesie około 15 tys. km/h.
Szef oddziału powietrznych operacji wojskowych Duńskiej Akademii Wojskowej Karsten Marrup oświadczył, że pociski hiperdźwiękowe zagrożą istniejącemu systemowi obrony przeciwrakietowej.
„Za pomocą pocisków hiperdźwiękowych można bardzo szybko zniszczyć dowolny cel w każdym puncie świata z taką prędkością, że ci, którzy zazwyczaj są gotowi do obrony przed atakiem rakietowym, nie będą mogli nic zrobić” — poinformował Marrup duński periodyk.
“Taka ekstremalna prędkość stworzy problem nawet dla amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, uważanej za jeden z najbardziej rozwiniętych systemów na świecie — podkreśla Marrup. — Amerykańska obrona przeciwrakietowa obecnie, jak wiemy, jest przeznaczona do walki z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Dlatego nie mam pewności, że będzie mogła stawiać opór pociskom hiperdźwiękowym, poruszającym się z zupełnie inną prędkością” — oznajmił specjalista.
USA z kolei planują zareagować na zaawansowane wynalazki Rosji stworzeniem pierwszego na świecie hiperdźwiękowego samolotu bombowego, który będzie mógł zniszczyć cel w każdym punkcie planety w ciągu zaledwie 30 minut. Bez technologii hiperdźwiękowej zajęłoby to 18 godzin — mówi Marrup. Według niego nowe technologie stawiają wobec światowych przywódców coraz to nowe wymogi.
„Wszyscy wiemy, że nie można pisać listów pod wpływem gniewu i natychmiast ich wysyłać. Tak samo nie można w gniewie grozić bronią hiperdźwiękową, ponieważ czasu na zmianę decyzji już nie będzie” — powiedział specjalista. Uważa, że ten moment może odegrać decydującą rolę w stosunkach obu supermocarstw.
Jeśli Rosja jako pierwsza stworzy pociski hiperdźwiękowe, równowaga sił zmieni się na korzyść Rosjan — podsumowuje Marrup.