Duńska pielęgniarka nazwana ‘diabłem śmierci’ skazana na dożywocie za zabijanie pacjentów

W piątek duńska pielęgniarka nazwana przez prokuratora ‘diabłem śmierci’ została skazana na dożywotnie więzienie za zamordowanie trzech pacjentów.

[sociallocker]

Christina Hansen, 31, została uznana za winną podania zabójczych dawek morfiny oraz usypiającego diazepamu trzem starszym pacjentom w szpitalu w południowym mieście Nykøbing Falster pomiędzy 2012 a 2015 rokiem.

U czwartego pacjenta, który przeżył także znaleziono ślady tych substancji.

Sąd okręgowy w Nykøbing Falster ustalił, że pacjentowi temu podano między innymi „śmiertelną dawkę morfiny, oraz że dokonała tego pielęgniarka”.

„Oskarżona nie była ‘aniołem śmierci’, oskarżona była ‘diabłem śmierci,’” powiedział prokurator Michael Boolsen wnosząc o wyrok dożywotniego więzienia. Według duńskiego prawa oskarżona będzie mogła starać się o zwolnienie warunkowe po 12 latach.

„Według prokuratury w tej sprawie nie ma żadnych okoliczności łagodzących,” dodał prokurator.

Prawnik Jørgen Lange zapowiedział odwołanie się od wyroku, mówiąc duńskim mediom, że wyrok jest ‘szokująco’ wysoki biorąc pod uwagę, że niektórzy pacjenci byli śmiertelnie chorzy.

Spośród 70 świadków wysłuchanych przez sąd, wielu zeznało, że podejrzewali Hansen o próby szkodzenia pacjentom na długo przed jej zatrzymaniem w marcu zeszłego roku. Powiedzieli oni także iż uważają że oskarżona zrobiła to z chęci wywołania dramatycznych sytuacji i przyciągnięcia uwagi.

Obserwacja psychiatryczna pozwoliła ustalić, że skazana nie jest chora psychicznie, ale cierpi na zaburzenia osobowości charakteryzujące się ‘egocentryzmem’ i ‘poszukiwaniem mocnych doznań’.

Hansen, która odrzuciła wszystkie oskarżenia, została również zobowiązana do zapłacenia 425,000 koron (~254,000 zł) odszkodowania członkom rodziny jednej z ofiar.

Ma ona także zapłacić 25,000 koron (~15,000 zł) 74 letniej kobiecie, która przeżyła próbę pozbawienia jej życia.

Początkowo stawiane w sierpniu zarzuty w sprawie śmierci czwartej osoby zostały ostatecznie całkowicie oddalone.

[/sociallocker]

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...