Mieszkańcy części Sundsvall w północnej Szwecji, zostali poinformowani o tym, że powinni zamykać drzwi oraz nie wypuszczać z domu dzieci w wieku szkolnym; po tym, jak niespotykanych rozmiarów szczury zostały zauważone w okolicy.

„Nie są to szczury jakie można zobaczyć w mieście, są one tak duże jak koty” – powiedział TT Benny Sagmo z biura planowania miasta.

Gmina ostrzegła mieszkańców tego obszaru, aby zamykać okna i drzwi w celu uniknięcia wpuszczenia szczurów do domów lub udzielenia im dostępu do żywności. Zaleca się również stosowanie bezpiecznych pojemników na kompost i unikanie pozostawiania śmieci po piknikach w parku.

„Apelujemy do wszystkich” – powiedziała koordynatorka środowiskowa Kristin Eriksson

W przedszkolu Trädet tymczasowo zabroniono dzieciom spożywania posiłków lub zabierania ich na drzemkę na dwór.

„Postanowiłem, że dzieci powinny spać w środku, ponieważ nie możemy ryzykować, sytuacji kiedy szczury wskakują do wózków”, powiedziała dyrektor Mia Löfgren SVT Västernorrland.

Uważa się, że prywatne centrum recyklingu jest przyczyną wysypu gryzoni; centrum jest w ruchu; co oznacza, że siedlisko szczurów zostało naruszone. Niektóre zwierzęta mogą pochodzić również z gminnego składowiska odpadów, położonego w tym samym obszarze, co miasto Johannedal.

W środę gmina zatrudniła firmę zajmującą się zwalczaniem szkodników, aby spróbować pozbyć się tych stworzeń. Ustawiono pięćdziesiąt pułapek, z których każda jest w stanie złapać dwa szczury. Gmina rozważa zastosowanie w czwartek innych metod, jeśli pułapki nie rozwiążą problemu.

„Jeśli nie powstrzymamy tego wysypu, szczury mogą stać się coraz większe, ale wiem, że to zatrzymamy, bez względu na koszty”, powiedział Sagmo. ” Gryzonie przemieszczają się już w kierunku dzielnicy mieszkalnej, a ci, którzy tam mieszkają, nie mogą pozostawiać otwartych drzwi wejściowych ani drzwi balkonowych. Powiedziałem, kontroli nad szkodnikami, że zrobimy wszystko!”