W niedzielę szwedzka para królewska obchodziła 40 rocznicę ślubu na małej prywatnej ceremonii z rodziną i przyjaciółmi w pałacu Solliden na wyspie Öland.

Król Karol XVI Gustaw przybył do pałacu w sobotę wieczorem, sam prowadząc Ferrari.

Szwedzka gazeta Expressen zauważa, że księżna Magdalena, która zeszłej jesieni przeprowadziła się do Londynu do swojego z powodu pracy swojego męża bankiera Christopera O’Neilla, nie była obecna na uroczystości. Powiedziała ona „Niestety nie ma nas obecnie w domu.”

Według gazety, nie było ich na rocznicy gdyż w tym roku jest w rodzinie królewskiej wyjątkowo dużo uroczystości, urodziła się dwójka dzieci, król obchodził 70 urodziny oraz odbył się chrzest księcia Oscara, i to wszystko w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Z okazji rocznicy Pałac Królewski przygotował wystawę 5 sukien ślubnych noszonych przez królową Sylwię, księżną Wiktorię, księżną Magdalenę, księżną Sofię oraz księżna Lilian. Wystawa zostanie otwarta 22 października w Pałacu Królewskim w Sztokholmie i potrwa do 5 marca.

Karol XVI Gustaw wyrażał się o rocznicy z pewną niechęcia, gdy pytała go o to gazeta Expressen, podczas jego wizyty w Butanie.

„To już 40 lat? Gratulacje!” żartował z królową Sylwią. „40 lat!? To coś o czym chciałbym wiedzieć wszystko! Ale w skrócie.”

Później był już poważniejszy: „Myślę, że ona sprawowała się bardzo dobrze przez te, wszystkie lata. Udało nam się zawsze wspierać się nawzajem.”

W wywiadzie udzielonym gazecie Aftonbladet przed wyjazdem królewskiej pary do Butanu, królowa Sylwia wspominała pierwsze spotkanie z ówcześnie księciem.

„Zaczęłam od śmiechu. Odwróciłam się i tam ktoś przyglądał mi się przez binokle – stojąc metr ode mnie. To było zdumiewające” śmiała się królowa. „Król ma wyjątkowe poczucie humoru.”

Karol XVI Gustaw spotkał Sylwię Sommerlath, gdy pracował ona jako hostessa na letniej olimpiadzie w niemieckim Monachium w 1972 roku. Ich przyjaźń była utrzymywana w tajemnicy przez kilka lat, po tym jak Karol rok później został królem.

Para pobrała się 19 czerwca 1976 roku w katedrze Storkyrken znajdujące się w historycznej części Sztokholmu. Był to pierwszy królewski ślub w Szwecji od 1797 roku.

Po ceremonii przejechali on karocą z zaprzężonymi końmi na spotkanie 180,000 gratulujących im osób zgromadzonych na ulicach Sztokholmu.

Poniżej oficjalne zdjęcie ze ślubu w 1976 roku, wykonane przez Lennarta Nilssona.

para-krolewska

Podczas wizyty w malutkiej górskiej wiosce Bjara, na otwarciu nowej studni, król powiedział gazecie Expressen, że ta wizyta może służyć jako dobry przykład doświadczeń jakie para przeżywała przez dekady wspólnego życia.

„Weźmy taką sytuację jak dzisiejsza. Stoimy tutaj w małej wiosce w Butanie – to jest fascynujące, tak myślę. Podczas tych lat, braliśmy wspólnie udział w takich wizytach i reprezentowaliśmy Szwecję, zarówno w kraju jak i za granicą. Po tym wszystkim ciągle robimy to razem, a nie wszystkim się to udaje.”

„Wygląda to jak 40 letni miesiąc miodowy?” żartowała królowa.

„Nie bardzo,” odpowiedział król, wskazując na dziennikarzy. „Miesiąc miodowy z wami wszystkimi prawdopodobnie byłby fantastyczny.”