Nieproporcjonalnie dużo osób z zagranicy ma długi w państwowym szwedzkim urzędzie komornika – Kronofogden. Odsetek osób z zagranicy z długami w urzędzie jest o 64 procent wyższy od tego dla obywateli Szwecji. A dysproporcja ta wciąż rośnie.

Według Davora Vuleta, który prześledził dane z Kronofogden może być nawet gorzej: „45,000 dłużników nieposiadających szwedzkiego numeru identyfikacyjnego nie zostało uwzględnionych w tej statystyce. Więc na nadreprezentacja jest nawet wyższa.”

Brak wyższego wykształcenia, bezrobocie oraz niskie dochody są głównymi czynnikami powodującymi, że ludzie mają dług zarejestrowany w Kronofogen.

„To dotyczy wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia. Wiele jest zależne od problemów strukturalnych takich jak bezrobocie i poziom dochodów, jednak nie można całkowicie pominąć odpowiedzialności indywidualnej,” powiedział Vuleta.Długi za niezapłacone podatki są także częściej spotykane wśród osób, które przybyły do Szwecji. Jednym z wyjaśnień jest to, że przyjezdni częściej niż rdzenni mieszkańcy zakładają swoje własne firmy.

Niespłacone kredyty studenckie, niezapłacony abonament telewizyjny oraz grzywny także częściej pojawiają się u osób, które przyjechały do Szwecji.

Kronofogden współpracuje z innymi instytucjami takimi jak Szwedzki Urząd Konsumencki (Konsumentverket) oraz Urząd Nadzoru Finansowego (Finansinspektionen), w celu opracowania odpowiednich środków zaradczych.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.
Reklamy