Zmiany w Szwedzkim prawie
Od 1 lipca w prawie szwedzkim pojawiło się kilka zupełnie nowych przepisów. Poznajcie czternaście z tych, które wzbudzają największe emocje.
Systembolaget uprawniony do dostawy alkoholu.

Systembolaget – sieć sklepów mających monopol na sprzedaż napojów alkoholowych – będzie teraz dostarczać swoje produkty do domu klienta, i to w całej Szwecji. Po okresie próbnych dostaw, które objęły wyselekcjonowane regiony, przegłosowano poprawkę, umożliwiającą zamawianie alkoholu przez internet.
Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ
Coraz więcej osób będzie mogło skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Obecnie urlop rodzicielski przysługuje tylko tym osobom, które rzeczywiście sprawują opiekę nad dzieckiem – zazwyczaj mówimy tu o opiekunach adopcyjnych lub po prostu rodzicach biologicznych.
Od 1 lipca taki urlop będzie dotyczył też tak zwanych „sambo” – czyli oficjalnie zarejestrowanych partnerów, czasem konkubentów, a czasem osób mieszkających pod jednym dachem z rodzicem dziecka.
Skorzystają na tym również ci partnerzy, którzy nie mają prawa do opieki nad maluchem. Przepisy powstały m.in. z myślą o parach jednopłciowych.
Ministrowie rządu dostaną podwyżkę.

Począwszy od 2013 r. płace w Szwecji stale rosną – o około 2,5 proc. w skali rocznej. Takie dane przekazuje Krajowe Biuro Negocjacyjne. Coraz lepsze zarobki nie dotyczą tylko przeciętnych obywateli. Objęta zostanie nimi też władza wykonawcza.
Stefan Löfven jeszcze do końca czerwca zarobi 176 tys. koron (ok. 70 tys. PLN). Inni ministrowie doczekają się miesięcznej wypłaty w wysokości 139 tys. SEK (~55 tys. PLN) – będzie to podwyżka o 3000 koron. Wynagrodzenia osób przynależnych do rządu ustala Rada Ministrów ds. Płacy Parlamentarzystów.
Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ
Zmiany w podatkach i regulacjach dotyczących układów zbiorowych w pracy.

Większość układów zbiorowych (kollektivavtal) między pracownikami a pracodawcami jest objętych tak zwanym „zobowiązaniem pokojowym” (fredsplikt). To porozumienie mówiące o tym, by nie inicjować różnego rodzaju agresywnych manifestacji, strajków czy protestów.
1 lipca regulacje w sprawie układów zbiorowych uległy zmianie – uwagę poświęcono właśnie strajkom pracowniczym.
Na mniejszą skalę zmienione będą też przepisy podatkowe. Zmniejszono bowiem podatki od wynagrodzeń pracodawców dla młodych ludzi. Ma to zachęcić młodsze pokolenie Szwedów do poszukiwania pracy.
Bezwzględny zakaz palenia w miejscach publicznych.

Od 1 lipca w życie wejdzie zakaz palenia papierosów w restauracjach, na dworcach kolejowych, przystankach autobusowych, w parkach i placach zabaw, a także w ogóle na ulicy. Zakaz obejmuje również papierosy elektroniczne.
Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ
Pomoc dla uczniów mających problemy z nauką.

Uczniowie w wieku przedszkolnym oraz ci ze szkół podstawowych, którzy mają problemy z czytaniem, pisaniem oraz podstawami matematyki, otrzymają dodatkowe wsparcie ze strony nauczycieli. Gwarantują im to nowe przepisy oświatowe.
Gdy nauczyciel dojdzie do wniosku, że jego uczeń może nie spełnić wymagań postawionych w programie nauczania, sytuację zbada grono pedagogiczne. Odpowiedni nauczyciele ustalą, jakie potrzeby ma dany uczeń, jak można go wesprzeć i jak będzie wyglądało jego dalsze nauczanie.
Obniżony podatek VAT od książek cyfrowych.

W 2002 roku w Szwecji obniżony został podatek VAT od książek drukowanych (spadł on z 25 do 6 procent). W lipcu niższy będzie też podatek za e-booki i książki audio. Co jednak ciekawe, tym razem nie sprawi on, że książki będą rzeczywiście tańsze. Wydawcy wykorzystają dodatkowe pieniądze, by ulepszyć swoje wydawnictwa od strony technicznej. Planują też wydać te fundusze na promocję literatury, która ma umożliwić dotarcie e-booków do nowej klienteli.
Bezpłatne testy wymazowe.

Kobiety będą mogły wykonywać testy wymazowe bez konieczności płacenia. Obecnie w niektórych regionach Szwecji takie badania kosztują ok. 100 koron (~40 PLN). Z tego powodu coraz mniej kobiet chce korzystać z takich opcji.
Test wymazówkowy pozwala wykryć groźne bakterie, takie jak np. listeria monocytogenes.
Budowa patio.

Wśród Szwedów, którzy posiadają dom z ogrodem, tradycją jest budowa patio lub tarasu – wystarczy, że przychodzą cieplejsze dni, a większość z nich spędza czas na świeżym powietrzu.
Od 1 lipca proces wykonania takiej zabudowy będzie dużo łatwiejszy niż dotychczas – wszystko za sprawą styczniowego porozumienia międzypartyjnego. Właściciele posesji nie będą musieli otrzymać pozwolenia na budowę i nie będzie im potrzebny szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego, o ile patio nie ma być wyższe niż 1,8 m oraz zostanie postawione 3,6 m od domu. Patio musi też stać w odległości co najmniej 4,5 m od posesji sąsiadów.
Narty wodne objęte limitem wiekowym.

Ze skuterów i nart wodnych będą mogły korzystać tylko osoby powyżej 15 roku życia. Ustalono bowiem, że wśród młodzieży częściej notowane są wypadki na tego typu urządzeniach.
Etykieta ostrzegawcza w przypadku niektórych pożyczek.

Firmy oferujące kredyty o wysokim koszcie oraz pożyczki oprocentowane na minimum 29,5% będą musiały wprowadzić w zakresie swoich usług etykietę ostrzegawczą: charakterystyczny trójkąt.
Taki symbol ma przestrzegać klientów, że jeśli nie spłacą zaciągniętych długów, mogą uzyskać specjalny dokument o zaległości w płatnościach. Takie poświadczenie nie wpłynie pozytywnie na historię kredytową danego klienta. Na etykiecie znajdą się też informacje o placówce oferującej pomoc finansową.
Wyższe ulgi podatkowe na koszty sprzątania/roboty budowlane.

Jeżeli płacisz za takie usługi, jak sprzątanie, prace naprawcze, roboty budowlane lub konserwacja własnego domu, możesz liczyć na ulgi podatkowe. Istnieją dwa rodzaje ulg: ROT (na usługi ogólnobudowlane) oraz RUT (na usługi sprzątające).
W przypadku ulgi RUT można obecnie odliczyć około 50% kosztów wykonanej pracy. Podział kwot prezentuje się następująco: 25 tys. koron dla osób poniżej 65. roku życia i 50 tys. dla osób powyżej 65 lat. Od 1 lipca limit będzie wynosił 50 tys. koron w przypadku wszystkich grup wiekowych.
Nowe reguły w sprawie alkoholowych deserów.

Lody na patyku z dodatkiem alkoholu będą „regulowane” nowymi przepisami – tymi samymi, które tyczą się zwykłych napojów wyskokowych. Lody o zawartości powyżej 3,5 proc. objętości alkoholu będą sprzedawane tylko w sklepach Systembolaget. Nie znajdziemy ich w regularnych supermarketach.
Szwecja wycofuje surowe zasady dotyczące programu łączenia rodzin imigranckich.

W 2015 roku – momencie kryzysu migracyjnego – wprowadzono dość surowe zasady dotyczące jednoczenia rodzin. Program dotyczył głównie cudzoziemców.
Przepisy zostaną częściowo zniesione, a ich zaktualizowana forma będzie dotyczyła nie tylko uchodźców sensu stricto, ale też innych osób ze środowisk imigranckich, które objęte są ochroną społeczną i oczekują na zezwolenie stałego pobytu w Szwecji.
Takie osoby będą mogły sprowadzić do Skandynawii swojego małżonka, partnera kohabitacyjnego lub „zarejestrowanego” (w przypadku rejestracji związku partnerskiego), a także dzieci poniżej 18. roku życia.
Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ