Zmiany w szwedzkim prawie. Co przyniesie Nowy Rok?

W 2021 roku w szwedzkim prawie dokona się kilka znaczących zmian. Dotyczą one między innymi kwestii podatkowych, ulg RUT i opłat paszportowych.

Zmiany w prawie podatkowym

Kiedy sprzedajesz nieruchomość w Szwecji, jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych w wysokości 22 procent od wszelkich ewentualnych przyszłych zysków. Tę płatność można przesunąć w czasie pod warunkiem, że pieniądze wykorzystamy na zakup innej posiadłości w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Każdy, kto kupił w przeszłości dom na terenie Szwecji, musiał zapłacić około 0,5% odsetek od odroczonego podatku. Począwszy od 1 stycznia Szwecja postanowiła całkowicie znieść tę opłatę.

Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) informuje, że osoby, które sprzedały swój szwedzki dom między 2014 a 2019 rokiem mają teraz prawo do zwrotu pieniędzy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Sktteverket.

Zmiany związane z ulgą RUT

Szwedzka ulga RUT (pozwalająca na odzyskanie pieniędzy z podatków, jeśli w domu wykonaliśmy tzw. prace porządkowe czy remont) uległa rozszerzeniu w dniu 1 stycznia.

Ulga obejmuje teraz np. usługi umeblowania domu i transport starych mebli. Limit RUT podniesiono do 75 tys. koron.

Nowa definicja: „pracodawca finansowy”

Począwszy od 1 stycznia w Szwecji wprowadzona zostaje definicja tak zwanego „pracodawcy finansowego”, głównie z myślą o osobach, które mieszkają za granicą, a w Szwecji przebywają tylko tymczasowo w celach zarobkowych. Definicja powstała w celu ujednolicenia podatku dochodowego w przypadku takich właśnie osób. Nowe prawo mówi, że kluczowym czynnikiem nie będzie to, kim jest pracodawca, ale raczej w czyim imieniu praca jest wykonywana.

Rejestracja operatorów dronów

Od 1 stycznia wszyscy, którzy posiadają drony ważące więcej niż 0,25 kg, będą musieli zdobyć na swoje urządzenia licencję. Osoby odpowiadające za lot dronów będą musiały ponadto zdobyć identyfikator operatora.

Opłaty paszportowe podwyższone o 50 koron

Począwszy od 1 stycznia osoby ubiegające się o szwedzki paszport będą musiały wnieść wyższą opłatę. Dotychczas wynosiła ona 350 koron, a teraz podniesiona została do 400 koron.

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Nowe przepisy dotyczące nieletnich przestępców

Od Nowego Roku zmieniają się też przepisy dotyczące młodocianych przestępców. Mogą oni zostać objęci „nadzorem nad osobami nieletnimi”, który w praktyce oznacza np. godzinę policyjną lub zakaz wstępu do wybranych miejsc.

Ulga podatkowa wprowadzona dla osób dokonujących zielonych inwestycji

Od 1 stycznia na ulgę podatkową mogą liczyć osoby, które dokonują tak zwanych zielonych inwestycji. Będzie ona wynosić 15 proc. na ogniwa słoneczne oraz 50 proc. na własną produkcję energii elektrycznej i punkty ładowania pojazdów elektrycznych – nie więcej niż 50 tys. na osobę na rok. Będzie to model podobny do ulg ROT oraz RUT.

Obniżone podatki w słabo zaludnionych gminach

Przepis wszedł w życie już na początku grudnia i oznacza, że mieszkańcy niektórych słabo zaludnionych obszarów Szwecji otrzymają obniżkę podatku w wysokości 1675 koron rocznie. Obszary, o których mowa, to przede wszystkim Norrlandia i północno-zachodni Svealand.

Przepisy uzupełniające dotyczące Brexitu

Okres przejściowy po Brexicie zakończył się 31 grudnia 2020 roku, w związku z czym nowe przepisy, wprowadzone w Szwecji na początku ubiegłego miesiąca, całkowicie zastąpiły dotychczasowe. Brytyjczycy zamieszkujący Szwecję będą musieli zgłosić się do tutejszej Agencji Migracyjnej o nowe prawo pobytu.

Przepisy dotyczące obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne płaconych na pierwszego pracownika

Od 2017 roku w przypadku niektórych jednoosobowych działalności możliwe jest obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne przy zatrudnianiu pierwszego pracownika. Zasady te były tymczasowe i miały wygasnąć pod koniec 2021 roku, jednak zamiast tego stają się trwałe od 1 stycznia b.r.

Jak zmienią się emerytury w Szwecji w 2021 roku?

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...