Zielony podatek dostaje zielone światło

W ramach starań o osiągnięcie ambitnego celu Danii, jakim jest ograniczenie emisji o 70% do 2030 roku. Rząd wezwał partie parlamentarne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie reformy podatku ekologicznego.

Reforma ma na celu maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie stwarza pandemia koronawirusa, zapewniając w ten sposób „zielony restart” duńskiej gospodarki. Oczekuje się, że wniosek przyspieszy zieloną transformację i stworzy nowe miejsca pracy w nadchodzących latach.

Rząd przedstawił pierwszą fazę reformy zielonych podatków, która ma na celu zmniejszenie emisji o 0,5 miliona ton „ekwiwalentu dwutlenku węgla” od 2025 r. Jest to uzależnione od podwyższenia podatków energetycznych dla wielu branż.

„Krótko mówiąc, czerń musi być droższa, a zieleń tańsza. Klimatyczny koszt wytworzenia produktu musi być częścią równania, ponieważ rzeczywista cena za zanieczyszczenie jest ustalona”- wyjaśnił minister klimatu, energii i usług publicznych Dan Jørgensen.

Zmniejszając opodatkowanie inwestycji ekologicznych i zapewniając dotacje, przedsiębiorstwa mają pomocną dłoń w dokonywaniu transformacji ekologicznej. Takie wsparcie powinno zwiększyć zatrudnienie w tych obszarach i ograniczyć emisje w tym procesie.

“Rząd wrzuca nowy bieg zielonej transformacji, aby duński biznes miał jeszcze większe możliwości inwestowania w zieloną transformację, a jednocześnie przyczyniał się do wzrostu gospodarczego i tworzenia jeszcze większej liczby ekologicznych miejsc pracy”, dodał minister podatków Morten Bødskov.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...