Zdewastowany kościół w Göteborg.

Parafia Chrystusa Króla w Göteborgu padła ofiarą wandalizmu. Wnętrze kościoła pogrążone jest w kompletnym chaosie, a wokół budynku rozniesiono pianę chemiczną z gaśnicy. Zniszczono nagrobki i kaplicę, po kościele porozrzucano śpiewniki ewangelickie.

Tobias Unnerstål, ksiądz z Göteborg, rozmawiał z serwisem „Aftonbladet”:

„To było odrażające. Sam zasięg działania powoduje, że człowiek wpada w stan szoku. To był akt agresji. Porozrzucano wszystko, co stało na ołtarzu.”

Ołtarz to miejsce, które w tradycji katolickiej uznawane jest za święte – należy traktować je z największym szacunkiem. „Ołtarza dotknąć mogą jedynie kapłani kościelni”, podkreśla oburzony Unnerstål.

W kościele zdewastowano między innymi jedno z ozdobnych krzeseł, na których zasiada ksiądz podczas mszy. Unnerstål zauważa, że jest to ciężkie siedzisko: by je podnieść, potrzeba co najmniej dwóch silnych mężczyzn. Tymczasem wandalom krzesło udało się przerzucić na odległość około trzech metrów.

Dziennikarze „Fria Tider” rozmawiali z Maksem Skaleniusem – młodym katolikiem, aktywnie działającym w Parafii. Niedługo przed atakiem widział on przy kościele grupę nieznanych osób, które mogą być odpowiedzialne za akt wandalizmu:

„W przeszłości mieliśmy problemy z satanistami i przedstawicielami skrajnej lewicy. Ale równie dobrze to mogli być wyznawcy islamu lub po prostu ludzie chory umysłowo.”

Skalenius był tak poruszony atakiem na kościół, że zamieścił na Twitterze post z załączonymi zdjęciami, przedstawiającymi zdewastowane wnętrze świątyni. Swojego tweeta opatrzył komentarzem: „Szwecja jest atakowana. Chrześcijaństwo też jest atakowane.”

Antje Jackelén, prymas Kościoła Szwecji, oficjalnie potępiła wydarzenia z Göteborga:

„Kiedy nic nie jest już święte, może wydarzyć się wszystko. Destrukcja kościoła w Göteborgu to poważna sprawa.”

Policja zakwalifikowała działanie sprawców jako wandalizm, a nie przestępstwo motywowane nienawiścią. Funkcjonariusze podkreślają, że członkowie kościoła nie otrzymali żadnych pogróżek. Dotąd nie udało się ująć sprawców; nie ma też listy osób podejrzanych.

Chrystianizacja Szwecji rozpoczęła się w 829 roku. W ostatnich latach konsekwentnie maleje liczba osób mieszkających w Szwecji i uznających się za katolików. Obecnie szacuje się, że kraju (o 10-milionowej populacji) żyje około 150 000 wiernych, z których wielu to imigranci.

Strona główna Szwecja Göteborg Zdewastowany kościół w Göteborg.

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...