Zaręczyny to symboliczna zapowiedź związku pary. Często uważa się, że są one dowodem na to, że związek jest trwały i ma prowadzić do zawarcia małżeństwa lub zarejestrowanego związku partnerskiego.
Zaręczyny są dobrowolne i nie stanowią wymogu zawarcia małżeństwa ani nie wymagają zawarcia kolejnego związku. Można więc wybrać, czy chce się zawrzeć związek małżeński, czy nie, czy też po prostu jest się zaręczonym.
Zaręczyny nie są regulowane przez prawo. Nie ma zatem żadnych praw ani obowiązków wynikających z zaręczyn. Można uznać, że charakter zaręczyn, właśnie ze względu na brak zasad, które je otaczają, nie implikuje żadnych zabezpieczeń finansowych między dwojgiem ludzi.
Jeśli jest się zaręczonym i jednocześnie żyje się w konkubinacie, istnieją pewne prawa i obowiązki, które wynikają z prawa konkubinatu. W przypadku separacji lub śmierci majątek konkubentów musi być podzielony między nich na ich wniosek przez podział. Majątek konkubenta to wspólne mieszkanie i przedmioty gospodarstwa domowego konkubentów, jeśli zostały nabyte do wspólnego użytku, a nie w drodze darowizny, dziedziczenia lub testamentu, z zastrzeżeniem, że jest to własność indywidualna. Nie obejmuje więc całej własności, takiej jak fundusze bankowe itp., ale nadal jest to ochrona, którą ma się wobec siebie nawzajem.
Jeśli chcemy zdecydować o podziale majątku, powinniśmy sporządzić umowę o konkubinacie. W umowie o konkubinacie można na przykład uzgodnić, że cały majątek zostanie wyłączony z podziału majątku.
Osoba niezamężna nie ma żadnej ochrony, takiej jak prawo do podziału majątku itp. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że w przypadku separacji lub śmierci będziesz miał prawo do udziału w spadku, możesz rozważyć zawarcie związku kohabitacyjnego lub małżeństwa. W niektórych przypadkach małżonkowie mają również prawo do dziedziczenia. Jeśli jednak zależy na tym, aby mieć pewność, że w przypadku separacji lub śmierci przysługuje komuś prawo do udziału w spadku, może rozważyć zawarcie związku kohabitacyjnego lub małżeństwa. W niektórych przypadkach małżonkowie mają również prawo do dziedziczenia.
Niezależnie od tego, czy jest się osobą samotną, żyjącą w konkubinacie czy w związku małżeńskim, dobrym pomysłem może być sporządzenie testamentu. W ten sposób można zapewnić swojemu partnerowi pewne zabezpieczenie, na przykład zapisując, że po twojej śmierci otrzyma on część lub całość twojego majątku.
- Finlandia: Małe i średnie firmy unikają płacenia 120 mln euro podatku rocznie – raport o szarej strefie
- Szwecja: Różnice w wynagrodzeniach między sektorem publicznym a prywatnym oraz wewnątrz sektora publicznego
- Sztokholm: Bezpłatne szczepienia przeciw KZM dla trzylatków od 20 maja. Gdzie i jak się zaszczepić?
- Finlandia: Mniej pracy zdalnej z domków letniskowych, obawy o turbiny wiatrowe i dyskusja o podwójnym opodatkowaniu
- Zeznanie podatkowe w Szwecji 2024: Sztokholm – wysokie dochody, zyski z akcji i nieruchomości, trudności z odliczeniem dojazdów