Uroczystości studenckie zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu jest to jeden z najszczęśliwszych momentów w życiu, ale nawet taki dzień nie jest pozbawiony odpowiedzialności. Przed tegorocznymi obchodami Szwedzka Agencja Transportu postanowiła zaostrzyć przepisy dotyczące pojazdów studenckich.
Jednym z wyjaśnień jest to, że jazda musi mieć miejsce bezpośrednio po faktycznym zakończeniu szkoły. „Wcześniej było to interpretowane bardzo szeroko, że jeździłeś w inne dni, późnym wieczorem lub między różnymi wydarzeniami, a to nigdy nie było celem tego wyjątku”, powiedział Niclas Nilsson, inspektor w Szwedzkiej Agencji Transportu.
Zazwyczaj jazda na platformie nie jest dozwolona w ruchu drogowym. W przypadku tradycyjnych pojazdów studenckich istnieje jednak pewna forma wyjątku – pod warunkiem, że przestrzegane są przepisy. Pomimo stopniowego zaostrzania przepisów, rzadko zdarza się rok bez wypadku. W zeszłym roku, po dwóch pandemicznych latach bez jazdy, czterech studentów zostało rannych, gdy spadli z platformy w Djursholm w Sztokholmie.
Ryzyko jest powszechne. Czasami ciężarówki wybierają trasę pod mostem, który jest zbyt niski i nie wszyscy uczniowie na pokładzie zdążyli się schylić. „Są osoby, które uderzyły w mosty. Ci, którzy planują trasy, muszą wziąć pod uwagę przewody pod napięciem, wiadukty lub inne przeszkody, aby zapewnić bezpieczny przejazd.” – powiedział Niclas Nilsson.
Główna odpowiedzialność za przestrzeganie wszystkich przepisów spoczywa na osobie siedzącej za kierownicą. „Kierowca jest odpowiedzialny za śledzenie tego, co może udźwignąć jego pojazd i co ma zastosowanie podczas transportu delikatnego ładunku.” – dodaje Niclas Nilsson.
W najbliższych dniach policja będzie sprawdzać pojazdy przewożące uczniów. „Większość organizatorów zazwyczaj przestrzega wszystkich zasad”, wyjaśnia Ola Åkesson, funkcjonariusz policji miejskiej na Kungsholmen w Sztokholmie. Ryzyko pojawia się, gdy impreza wymyka się spod kontroli. „Do pojazdu można wsiadać i wysiadać tylko podczas postoju. Jest to stosunkowo rzadkie, ale zdarzały się również poważne wypadki. Ludzie wypadali z ciężarówek lub byli mniej lub bardziej potrącani i poważnie ranni.”
W większości wypadków w grę wchodzi alkohol. Ola Åkesson zwraca uwagę, że w mieście nie wolno pić alkoholu mocniejszego niż piwo, jeśli ma się mniej niż 20 lat. „Oczywiście chcemy pomóc, aby te dni były jak najbardziej udane dla wszystkich. Rozumiemy, że jest to dzień świętowania, ale świętowanie nie może wymknąć się spod kontroli i narażać innych na rzeczy, na które sami nie chcielibyśmy być narażeni” – podkreśla Ola Åkesson.
- Wyższa kaucja za puszki i butelki w Szwecji od 2025 roku
- Wrażliwe dane z aplikacji trafiły do amerykańskiej firmy zajmującej się handlem danymi
- Szwecja: Propozycje zmian w konstytucji dotyczące prawa do aborcji i możliwości odebrania obywatelstwa
- Politycy o odśnieżaniu Sztokholmu „„Nie możemy być wszędzędzie”
- Szwecja może przejąć centrum NATO od Norwegii