Z budynku, w którym pracuje premier Szwecji, skradziono broń palną.

W budynku, w którym mieści się biuro Stefana Löfvena, doszło do kradzieży. Przedmiotem łupu była broń palna: sześć pistoletów Glock 17 oraz trzysta nabojów typu dum-dum. Współpracownicy premiera mieli powiedzieć: „to nie może wyjść na światło dzienne”. Sprawę nagłośnił jednak serwis „Dagens Juridik”.

Broń i amunicję przechowywano w zespole pałacowym Rosenbad – właśnie tutaj mieści się prywatne biuro premiera. W razie ataku terrorystycznego ochroniarze mają dostęp do pistoletów, by mogli zapanować nad sytuacją.

W budynku prowadzone są prace remontowe. Broń była przenoszona do innego pomieszczenia i, jak donosi „Dagens Juridik”, „zaginęła”. Ochroną kompleksu zajmuje się firma Securitas. Pracownicy nie byli do tej pory w stanie odnaleźć zguby.

„Ktoś musiał wynieść broń z budynku. Nie do końca wiadomo, jakim cudem ktoś dostał się do Rosenbad i po prostu zabrał sześć pistoletów. One powinny być specjalnie oznaczone na wypadek takiej sytuacji” – dowiadujemy się z „Dagens Juridik”.

Bardziej jednak niepokoi kradzież amunicji, która może wywołać poważne obrażenia.

Joanna Ljunggren, rzeczniczka prasowa Szwedzkiej Policji, informuje, że o popełnieniu przestępstwa zawiadomiono pod koniec ubiegłego miesiąca. Donosy te potwierdza też Kancelaria Rządu i Ministerstwa (Regeringskansliet).

Prokurator okręgowy Lukas Eriksson poinformował, że prowadzone jest śledztwo w sprawie „kradzieży w biurach rządowych”. Nie ujawnił jednak nic więcej na ten temat.

Rosenbad mieści w sobie też biuro ministra sprawiedliwości, Morgana Johanssona.

Premier nie udzielił dotąd żadnego komentarza w sprawie kradzieży.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...