Bezrobocie w Szwecji osiągnęło najwyższy poziom od dekady, wyłączając okres pandemii, a szczególnie niepokojące są dane dotyczące jednej konkretnej grupy zawodowej – pracowników akademickich. Według raportu Akademikernas a-kassa, bezrobocie wśród ich członków wzrosło w czerwcu i lipcu o 33% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.
Bezrobocie wśród akademików rośnie
W lipcu odnotowano 33% więcej bezrobotnych pracowników akademickich niż rok wcześniej, co wskazuje na pogłębiające się problemy na rynku pracy w tej grupie. Alexandra Oljans Ahlin, specjalistka ds. komunikacji w Akademikernas a-kassa, podkreśla, że chociaż pracownicy akademiccy nadal mają stosunkowo niską stopę bezrobocia w porównaniu z innymi grupami zawodowymi, to coraz więcej z nich zmaga się z trudnościami na rynku pracy.
„Bezrobocie zawsze wzrasta latem, ale tego lata jest znacznie więcej bezrobotnych niż w zeszłym roku” – mówi Oljans Ahlin. – „Większość ludzi jest w stanie poradzić sobie z krótkim okresem bezrobocia, ale są też tacy, którzy utknęli w martwym punkcie, co jest najbardziej problematyczne, zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa”.
Wzrost długotrwałego bezrobocia
Oprócz ogólnego wzrostu bezrobocia, szczególnym problemem jest wzrost długotrwałego bezrobocia wśród akademików. W lipcu liczba długotrwale bezrobotnych w tej grupie wzrosła o 11% w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Długotrwałe bezrobocie jest znacznie trudniejsze do przezwyciężenia, co budzi poważne obawy w kontekście przyszłości tej grupy zawodowej.
„Podczas gdy jesteśmy nieco uspokojeni wzrostem bezrobocia wśród naszych członków w ogóle, bardziej niepokojące jest to, że liczba długotrwale bezrobotnych rośnie, mimo że odsetek ten spadł w ciągu roku” – mówi Oljans Ahlin. – „Nowo bezrobotni spychają tych, którzy są bezrobotni od dłuższego czasu, jeszcze dalej w tak zwanej kolejce do pracy” – dodaje.
Prognozy na przyszłość: Kiedy nadejdzie poprawa?
Mimo obecnych problemów na rynku pracy, Szwedzkie Publiczne Służby Zatrudnienia prognozują, że bezrobocie będzie nadal rosło przez resztę roku. Jednak w dłuższej perspektywie możliwe jest, że sytuacja zacznie się poprawiać. Prognozy wskazują na możliwy punkt zwrotny w 2025 roku, co może przynieść ulgę dla pracowników akademickich i innych grup zawodowych.
- Podwójna radość dla szwedzkich gospodarstw domowych
- Covid-19 powraca – Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydaje nowe wytyczne
- Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu Szwecji – wzrost napięć w regionie
- ONZ ostro krytykuje Szwecję za działania wobec aktywistki klimatycznej
- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji