Ambasador Iraku w Sztokholmie Baker Fattah Hussen powiedział w wywiadzie dla gazety Svenska Dagbladet, że do ambasady codziennie zwraca się 15-20 osób z prośbą o wydanie im tymczasowych dokumentów, aby mogli wyjechać ze Szwecji.

 

Irakijczycy nie musieli przyjeżdżać do Szwecji — uważa ambasador.

W listopadzie 2015 roku wnioski o azyl cofnęło czterokrotnie więcej osób niż w listopadzie 2014 roku. Wielu z nich jest obywatelami Iraku.

Uchodźcy z Iraku Arshad Emad i Rasol Abdulkarim opowiedzieli w wywiadzie dla Svenska Dagbladet, że w Iraku mówi się, że rzekomo w Szwecji jest łatwo otrzymać kartę pobytu i skorzystać z możliwości łączenia rodzin.

W Iraku wszyscy mówią o Szwecji. Mówi się o niej nawet w wiadomościach. Można tu załatwić stały pobyt, dobre mieszkanie, pracę i sprowadzić do siebie rodzinę — powiedział Arshad Emad.Tymczasem na razie Arshad Emad nie otrzymał ani mieszkania ani pracy.

W ciągu kilku miesięcy, które spędził w Szwecji, władze kraju znacznie zmieniły politykę migracyjną i teraz już nie będzie miał szansy na sprowadzenie rodziny.

Baker Fattah Hussen obarcza winą za dezinformację irackich przemytników ludzi.

Według niego, wielu Irakijczyków mieszkających w regionach nie związanych z ISIS, nie ma żadnych powodów do ucieczki z kraju.

Przedstawicielka organizacji Refugees Welcome Stockholm Tina Morad również potwierdza, że w ciągu ostatnich tygodni coraz więcej uchodźców chce wrócić. Według niej, w Iraku przyszli uchodźcy są źle informowani.Jednak nie zgadza się z ambasadorem w tym, że Irakijczycy nie mają powodów do ucieczki.

W tym roku wnioski o azyl w Szwecji cofnęło 3300 osób. Jednak ta liczba może być większa: wielu po prostu nie informuje Służby Migracyjnej o wyjeździe.

Podobnie wygląda sytuacja w Finlandii. Według danych Służby Migracyjnej Finlandii, od początku roku do 8 grudnia zostało cofniętych 41% wniosków o azyl. Najczęściej uchodźcy podejmują taką decyzję z powodów rodzinnych, lecz wielu informuje także o tym, że ich oczekiwania po kraju nie ziściły się. Na szczycie listy rezygnujących znajdują się Irakijczycy, którzy cofnęli 1708 wniosków.