Wzrasta zagraniczne zainteresowanie szwedzkimi nieruchomościami

Szwedzkie nieruchomości cieszą się rekordowo dużym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów.

Według nowego raportu firmy doradczej Newsec, w tym roku szwedzki rynek nieruchomości osiągnie wartość 170 miliardów koron. Wzrost oznacza, że ​​rok 2020 będzie trzecim najsilniejszym rokiem w historii Szwecji.

Autorzy raportu uważają, że pandemia koronawirusa przyspieszyła i wzmocniła kilka trendów rynkowych.

“W ciągu roku kilka bieżących trendów rozwijało się w tempie, które powinno zająć znacznie więcej czasu” – powiedział Max Barclay, nordycki szef Newsec.

Barclay powiedział, że istnieje kilka przyczyn wzrostu zainteresowania szwedzkim rynkiem nieruchomości. W pierwszym kwartale 2020 roku zagraniczni inwestorzy reprezentowali 35 procent transakcji na szwedzkim rynku nieruchomości, najwięcej od czasu przed kryzysem finansowym w 2008 roku.

Kolejną zmianą, którą zaobserwowano zarówno wśród zagranicznych, jak i krajowych nabywców, jest rosnący trend kupowania nieruchomości poza głównymi miastami Sztokholmu, Göteborga i Malmö.

Rynek poza tymi obszarami stanowił dotychczas w tym roku 46 procent całości, w porównaniu z 37 procentami w 2019 roku. 

Mniejsze miasta, takie jak Västerås, Örebro i Linköping, stały się popularne w szybszym tempie niż przewidywano, Zainteresowanie tymi miastami nastąpiło częściowo ze względu na rosnącą tendencję do pracy w domu, która umożliwia pracownikom dojeżdżanie do biura tylko kilka dni w tygodniu lub wcale, co pozwala im na zamieszkanie dalej od głównych miast.

„To wpływa na atrakcyjność regionalnych miast, ponieważ są one dobrą alternatywą dla dużych miast oferując niższe ceny i wysoką jakość życia” – powiedział Barclay.

Pięć pytań, które powinieneś zadać sobie przed kupnem mieszkania w Szwecji

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...