2Posługiwanie się zagranicznym prawem jazdy

Pierwszą sprawą jaka cię interesuje jest prawdopodobnie to czy prawo jazdy z twojego kraju jest ważne w Szwecji.

To zależy od tego skąd pochodzisz i jak długo przebywasz w Szwecji.

Jeśli prawo jazdy zostało wydane przez jeden z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego to możesz go używać w Szwecji tak długo jaki jest jego termin ważności. W tym przypadku czas przebywania w Szwecji nie ma znaczenia.

Należy pamiętać, że w Szwecji wolno prowadzić samochody od 18 roku życia, nawet jeśli posiadasz prawo jazdy kraju, gdzie ten wiek jest niższy. Aby wynająć samochód musisz mieć co najmniej 20 lat, a niektóre firmy wynajmują pojazdy tylko osobom powyżej 25 roku życia.Dla kierowców z krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli nie jesteś zarejestrowany w Szwecji (nie posiadasz numeru identyfikacyjnego lub koordynacyjnego), możesz jeździć tak długo jak prawo jazdy z twojego kraju jest ważne.   

Jeśli jesteś w Szwecji zarejestrowany, ale przebywasz tu krócej niż rok, możesz do czasu upłynięcia pierwszego roku poruszać się samochodem z prawem jazdy ze swojego kraju. O ile nie masz szwedzkiego prawa jazdy, które zostało ci odebrane. I jeśli twoje prawo jazdy spełnia poniżej przedstawione wymagania.

Jeśli twoje prawo jazdy nie jest zgodne z zasadami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym z 1949 i 1968 roku i/lub jest w innym języku niż angielski, niemiecki, francuski będzie ono ważne tylko wraz z poświadczonym tłumaczeniem na jeden z poniższych języków: angielski, duński, francuski, niemiecki, norweski lub szwedzki. Jeśli prawo jazdy nie posiada zdjęcia musisz posiadać także inny dokument ze zdjęciem.Ważne jest, żeby zawsze na drodze posiadać ze sobą prawo jazdy. Oczywiście oryginał a nie kopię. Jeśli zgubiłeś swoje prawo jazdy, oddałeś Agencji ds. Migracji lub nie posiadasz go z innego powodu, musisz poczekać na otrzymanie nowego zanim będziesz mógł prowadzić samochód w Szwecji. Konieczne jest także posiadanie dowodu ubezpieczenia samochodu oraz potwierdzenia bycia jego właścicielem/dysponentem.  

Jeśli jesteś w Szwecji zarejestrowany od ponad roku prawo jazdy wydane poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, Szwajcarią i Japonią przestają obowiązywać. Upewnij się, że pamiętasz dokładne daty. Jeśli zostaniesz zatrzymany bez ważnego prawa jazdy możesz zapłacić 3000 koron (~1250 zł) grzywny i przez dwa lata nie będziesz mógł się ubiegać o szwedzkie prawo jazdy. Jeśli w Szwecji będziesz przebywał przez określony czas – na przykład jako student – możesz wystąpić o rozszerzenie zagranicznego prawa jazdy, jeśli możesz udowodnić, że nie będziesz przebywał w Szwecji na stałe.

W innych przypadkach, aby legalnie poruszać się po szwedzkich drogach musisz wystąpić o szwedzki prawo jazdy.