fbpx

Woda pitna w Szwecji skażona za sprawą zakwitu glonów

W Szwecji coraz ciężej o oczyszczoną wodę pitną. Wszystko za sprawą glonów, które tego lata pojawiają się w zbiornikach wodnych na szeroką skalę.

Toksyczne zakwity zielono-niebieskawych glonów najprędzej rozwijają się przy wysokich temperaturach. Cierpią na tym szwedzkie wodociągi. Istnieje ryzyko, że urządzenia uzdatniające wodę nie będą w stanie odkazić przepływających przez nie płynów. W miejscach zamieszkanych przez sinice toksyny mogą zostać nieodprowadzone z wody. Sprawę nagłośniła popularna stacja radiowa, P4 Östergötland.

Livsmedelsverket, agencja rządowa ds. pożywienia, informuje, że w Szwecji wodę pitną niemal w 50% przypadków pobiera się z rzek i jezior. Według oczyszczalni komunalnych woda pochodząca z takich źródeł nie znajduje się obecnie w formie idealnej do spożycia. Potrzebny jest lepszy sprzęt, który pomógłby w uzdatnianiu płynów; ze względu na obecność sinic należy wykonać szereg badań.

“Kiedy zakwit sinic w wodzie jest wyjątkowo obfity, nie da się przefiltrować wody w stu procentach. Sinice po prostu będą w niej obecne, siłą rzeczy”, powiedziała Caroline Dirks – laborantka, zajmująca się ochroną środowiska.

Dirks, która współpracuje z Livsmedelsverket, zapewnia, że poziom toksyn w wodzie pitnej póki co nie jest niebezpieczny, ale sprawy nie należy ignorować. Urządzenia uzdatniające nie radzą sobie ze swoim zadaniem.

W przyszłości sytuację mogą pogorszyć zmiany klimatyczne.“Za granicą da się zaobserwować, że sinice stanowią coraz większy problem. Wszystko to wiąże się ze wzrostem ciepła, ze zmianami klimatu”, tłumaczy Dirks w rozmowie z P4 Östergötland.

Przyjmowanie płynów, które intensywnie skażone są cyjanobakteriami, może wywołać szereg przykrych symptomów. Należą do nich bóle brzucha, uszkodzenie wątroby oraz nerek, mdłości i biegunka.

 

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Woda pitna w Szwecji skażona za sprawą zakwitu glonów

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.