Wełniany rekord świata: w Canberze zarośnięta owca została ogolona z 40 kg wełny

Wełna uzyskana z zarośniętej owcy znalezionej w środę koło Canbery ustanowiła nieoficjalny rekord świata, w ilości wełny uzyskanej w jednym strzyżeniu z owcy podało RSPCA – Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt.

Owca nazwana Chris, przeszła ryzykowną operację strzyżenia, z której uzyskano 40,45 kg wełny.

Pobiło to poprzedni rekord ustanowiony przez Nowo Zelandzką owcę nazwaną Shrek, której runo ważyło ‘zaledwie’ 27 kilogramów.

Wczoraj operację golenia owcy wykonał krajowy mistrz strzyżenia owiec. RSPCA odnalazło i zaopiekowało się owcą po informacji otrzymanej od zaniepokojonego mieszkańca, który ją spotkał na swoje drodze.

owca2
Dużo wełny, dokładnie 40,45 kilograma.

Taka ilość nieostrzyżonej wełny poważnie utrudnia życie owcy. Weterynarze obawiali się, że owca może umrzeć w wyniku szoku podczas golenia, więc na czas tej operacji została znieczulona.

RSPCA szacuje, że zagubiona owca musiała nie być strzyżona, przez co najmniej 5 lat.

Strzyżenie owcy zajęło 4 krotnemu australijskiemu mistrzowi golenia owiec Ianowi Elkinsowi i 4 jego pomocnikom 42 minuty.

Średnia ilość wełny uzyskana z owcy niestrzyżonej przez 12 miesięcy to 5 kg a jej ostrzyżenie zajmuje 3 minuty.

Elkins powiedział, że zadanie do wykonania było bardzo trudne. “To było prawdziwe wyzwanie, ale owca była spokojna a weterynarze podali jej środki uspokajające przed strzyżeniem. Zaczęliśmy od podbrzusza, kładąc owcę na plecach. Było kilka miejsc, gdzie musieliśmy obcinać runo warstwami, aby uniknąć uszkodzenia skóry.”

Po strzyżeniu owca ważyła 44 kilogramy.

Ian Elkin powiedział, że mimo 35 lat doświadczenia w branży jeszcze nie spotkał się z takim przypadkiem.

owca3
Mistrz strzyżenia Ian Elkins pozuje z pozyskaną wełną.

“Strzygłem kiedyś kilka owiec nie golonych przez dwa lata, ale ich wełna ważyła zaledwie 10-12 kilogramów.”

“Owce są strzyżone, co 12 miesięcy i średnio otrzymuje się około 5 kilogramów wełny. Tym razem uzyskaliśmy ponad 40 kilogramów i pobiliśmy rekord Nowo Zelandzkiej owcy Shrek, wynoszący 27 kilogramów. To fantastyczne.”

Owca Shaun, która żyła dziko przez 6 lat na Tasmanii, miała runo o wadze przekraczającej 20 kilogramów.

Elkins uważa, że zgolona wełna nie zostanie sprzedana.

“Z powodu swojej długości, która wynosi 42 centymetry, nie ma ona wartości komercyjnej. Ciekawe, co RSPCA z nią zrobi, może wystawią ją w muzeum?”

Tammy Ven Dange, szefowa RSPCA ACT, powiedziała, że jest bardzo zadowolona z tego, jak gładko przebiegła operacja strzyżenia.

“To jest owca rasy merynos i musi być ona ciągle golona, po to została wyhodowana. Jeśli przestaniemy golić taką owcę to będzie ona tak wyglądać. To jest sytuacja życia i śmierci… To zwierzę mogłoby nie przeżyć kolejnego lata gdybyśmy tego nie zrobili. Mieliśmy dużo szczęścia, że ją właśnie odnaleźliśmy.”

Dodała ona, że owca czuję się znacznie lepiej bez dodatkowych kilogramów. RSPCA będzie przez tydzień szukać właściciela owcy a jeśli go nie znajdzie, wyszuka jej nowy dom.

“To zupełnie nowe stworzenie, porusza się już całkiem swobodnie, sama je oraz podchodzi się poprzytulać do nas. Jeśli nie znajdziemy jej właściciela oddamy ją do adopcji.”

owca1
Owca przed i po strzyżeniu. Uwaga: różowe plamy to środek antyseptyczny a nie krew.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...