fbpx

Wełniany rekord świata: w Canberze zarośnięta owca została ogolona z 40 kg wełny

Wełna uzyskana z zarośniętej owcy znalezionej w środę koło Canbery ustanowiła nieoficjalny rekord świata, w ilości wełny uzyskanej w jednym strzyżeniu z owcy podało RSPCA – Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt.

Owca nazwana Chris, przeszła ryzykowną operację strzyżenia, z której uzyskano 40,45 kg wełny.

Pobiło to poprzedni rekord ustanowiony przez Nowo Zelandzką owcę nazwaną Shrek, której runo ważyło ‘zaledwie’ 27 kilogramów.

Wczoraj operację golenia owcy wykonał krajowy mistrz strzyżenia owiec. RSPCA odnalazło i zaopiekowało się owcą po informacji otrzymanej od zaniepokojonego mieszkańca, który ją spotkał na swoje drodze.

owca2
Dużo wełny, dokładnie 40,45 kilograma.

Taka ilość nieostrzyżonej wełny poważnie utrudnia życie owcy. Weterynarze obawiali się, że owca może umrzeć w wyniku szoku podczas golenia, więc na czas tej operacji została znieczulona.

RSPCA szacuje, że zagubiona owca musiała nie być strzyżona, przez co najmniej 5 lat.

Strzyżenie owcy zajęło 4 krotnemu australijskiemu mistrzowi golenia owiec Ianowi Elkinsowi i 4 jego pomocnikom 42 minuty.

Średnia ilość wełny uzyskana z owcy niestrzyżonej przez 12 miesięcy to 5 kg a jej ostrzyżenie zajmuje 3 minuty.

Elkins powiedział, że zadanie do wykonania było bardzo trudne. “To było prawdziwe wyzwanie, ale owca była spokojna a weterynarze podali jej środki uspokajające przed strzyżeniem. Zaczęliśmy od podbrzusza, kładąc owcę na plecach. Było kilka miejsc, gdzie musieliśmy obcinać runo warstwami, aby uniknąć uszkodzenia skóry.”

Po strzyżeniu owca ważyła 44 kilogramy.

Ian Elkin powiedział, że mimo 35 lat doświadczenia w branży jeszcze nie spotkał się z takim przypadkiem.

owca3
Mistrz strzyżenia Ian Elkins pozuje z pozyskaną wełną.

“Strzygłem kiedyś kilka owiec nie golonych przez dwa lata, ale ich wełna ważyła zaledwie 10-12 kilogramów.”

“Owce są strzyżone, co 12 miesięcy i średnio otrzymuje się około 5 kilogramów wełny. Tym razem uzyskaliśmy ponad 40 kilogramów i pobiliśmy rekord Nowo Zelandzkiej owcy Shrek, wynoszący 27 kilogramów. To fantastyczne.”

Owca Shaun, która żyła dziko przez 6 lat na Tasmanii, miała runo o wadze przekraczającej 20 kilogramów.

Elkins uważa, że zgolona wełna nie zostanie sprzedana.

“Z powodu swojej długości, która wynosi 42 centymetry, nie ma ona wartości komercyjnej. Ciekawe, co RSPCA z nią zrobi, może wystawią ją w muzeum?”

Tammy Ven Dange, szefowa RSPCA ACT, powiedziała, że jest bardzo zadowolona z tego, jak gładko przebiegła operacja strzyżenia.

“To jest owca rasy merynos i musi być ona ciągle golona, po to została wyhodowana. Jeśli przestaniemy golić taką owcę to będzie ona tak wyglądać. To jest sytuacja życia i śmierci… To zwierzę mogłoby nie przeżyć kolejnego lata gdybyśmy tego nie zrobili. Mieliśmy dużo szczęścia, że ją właśnie odnaleźliśmy.”

Dodała ona, że owca czuję się znacznie lepiej bez dodatkowych kilogramów. RSPCA będzie przez tydzień szukać właściciela owcy a jeśli go nie znajdzie, wyszuka jej nowy dom.

“To zupełnie nowe stworzenie, porusza się już całkiem swobodnie, sama je oraz podchodzi się poprzytulać do nas. Jeśli nie znajdziemy jej właściciela oddamy ją do adopcji.”

owca1
Owca przed i po strzyżeniu. Uwaga: różowe plamy to środek antyseptyczny a nie krew.

Strona główna Wiadomości Wełniany rekord świata: w Canberze zarośnięta owca została ogolona z 40 kg...

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...