fbpx

W Sztokholmie będą uczyć w szkołach świadomości o LGBT

Szwedzki fundusz równości wyda miliony koron na lekcje zwiększania świadomości LGBT

Miasto Sztokholm oświadczyło, że przeznaczy 8 milionów koron(~3,5 mln zł) na specjalne lekcje w szkołach podstawowych i średnich, mające na celu promowanie i zwiększenie akceptacji dla lesbijek, gejów, biseksualistów oraz osób transpłciowych.

“Uczniowie LGBT są znacznie częściej narażeni na przemoc i groźby oraz cierpią na więcej problemów zdrowotnych, dlatego jest tak ważne abyśmy zajmowali się tym problemem w szkołach,” powiedziała Gita Nabavi, rzeczniczka szwedzkie partii feministek Feministiskt Initiativ, w wywiadzie udzielonym nadawcy SVT.

Program, będący częścią większej inicjatywy, mającej na celu zwiększenie świadomości praw człowieka, rozpocznie się w 2016 roku.

“To jest praca przewidziana na wiele lat, dlatego tak ważne jest, abyśmy działali strategicznie, ze wszystkimi problemami i prowadzili tę pracę w każdym pojedynczym dniu,” powiedziała Navabi.

Argumentuje ona, że przyjmowanie pewnych norm przez ludzi odbywa się bardzo wcześnie i dlatego tak ważna jest praca z dziećmi w szkole, na etapie kształtowania poglądów.

Program będzie wdrażany we współpracy z RFLS, organizacją broniąca praw osób LGBT.

Szwecja jest znana w świecie ze swojej otwartości i tolerancji. Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną jest w Szwecji niezgodna z prawem. W maju kraj ten zajął najlepsze miejsce w Skandynawii i 4 miejsce w całej Europie w badaniach stowarzyszenia ILGA, sprawdzających jak osoby LGBT oceniają przestrzeganie praw człowieka w poszczególnych krajach.

Jednak także w Szwecji zdarzają się problemy. W tym miesiącu duże zamieszanie w Szwecji wywołała sprawa nauczycielki, która chciała, aby uczniowie, którzy do pamiątkowego zdjęcia zamienili się ubraniami, chłopcy z dziewczynkami, ponownie się przebrali, bo chłopcy nie mogą nosić sukienek.

Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja W Sztokholmie będą uczyć w szkołach świadomości o LGBT

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

„The Times of India”: Szwedzi inteligentnie praktykują dystans społeczny, a lockdown jest zbędny

Serwis „The Times of India” postanowił pochwalić szwedzką strategię walki z koronawirusem. W artykule, opublikowanym na stronie, powołano się na m.in. na...

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji

Niemcy zniosły zakaz podróżowania do Szwecji, ponieważ liczba przypadków COVID-19 w tym kraju spadła w lipcu po gwałtownym wzroście w czerwcu.