W Norwegii pojawiła się “patriotyczna” grupa Żołnierzy Odyna

Grupa nazywająca się Żołnierzami Odyna, która spowodowała duże poruszenie w Finlandii, teraz pojawiła się, po raz pierwszy, ze swoimi oddziałami patrolującymi na norweskich ulicach.

W sobotnią noc grupa grupa 14 mężczyzn ubranych w czarne stroje z insygniami Żołnierzy Odyna spędziła 3 godziny na ulicach miasta Tønsberg w południowej Norwegii. Jest to pierwsze pojawienie się w Norwegii tej grupy określającej się jako ‘patrioci’, która wcześniej wywołał dużo kontrowersji w Finlandii.

Żołnierze Odyna, nazwani tak na część tego nordyckiego boga, są aktywni w Finlandii od 2015 roku, patrolują ulice Kemi, położonego 30 km od granicznego miasta Tornio, które jest głównym punktem przesiadkowym uchodźców.

Grupa sama określa się jako „patriotyczna organizacja walcząca o białą Finlandię” i twierdzi, że jej patrole mają odstraszać „islamskich intruzów”, którzy powodują „zagrożenie i wzrost przestępczości”.

Pierwszy norweski oddział grupy ogłosił, że pojawił się w Tønsberg, ponieważ „chcą zapewnić bezpieczeństwo w mieście” w obliczu „niekontrolowanej” imigracji, powiedział ich rzecznik Ronny Alte.

Dodał on: „Nie dbamy o kolor skóry ani wyznawaną religię”.

Według gazety VG, Żołnierze Odyna spotkali się z bardzo niechętną reakcją mieszkańców Tønsberg. Jedna z kobiet zapytała ich, dlaczego uważają, że to miasta wymaga ich „opieki”.

„Nie uważacie, że imigracja w Norwegii wymknęła się spod kontroli?” odpowiada jej Alte. „Nie widzicie, że nielegalni imigranci popełniają przestępstwa, sprzedają narkotyki i molestują norweskie kobiety?”

Olav Sannes Vika, polityk z Socjalistycznej Partii Lewicy, który skonfrontował się z grupą powiedział, że Żołnierze Odyna nie są mile widziani w mieście.

„W Tønsberg nie mamy dużego problemu z gwałtami i przestępstwami narkotykowymi w centrum miasta w weekendy. Nie chcemy tutaj patroli. Nie chcemy was w naszym mieście.”

Lokalna gazeta Tønsberg Blad doniosła, że w 14 osobowej grupie Żołnierzy Odyna znajdowali się znani członkowie skrajnie prawicowych organizacji, niektórzy z przeszłością kryminalną.

Policja zapewniła dodatkowe patrole, aby upewnić się, że nie dojdzie do żadnych konfliktów w czasie tego norweskiego debiutu Żołnierzy Odyna.

„Zapewnienie bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa do wyłączny obowiązek policji, ale jeśli przechodzą oni przez miasto i zachowują się prawidłowo to oczywiście, należy ich zostawić w spokoju,” powiedział Frank Gran.

W poniedziałkowym poście na facebookowej stronie grupy, jej norweski rzecznik Ronny Alte napisał, że grupa została źle zrozumiana.

„Widzę, że wiele osób nie zrozumiało o co chodzi Żołnierzom Odyna, ale ‘bezpieczne ulice dla wszystkich’ powinny wszystko wyjaśnić.”

Alte powiedział także, że grupa będzie respektować zdanie tych, którzy nie chcą jej pomocy.

Poniżej znajduje się film z fińskimi Żołnierzami Odyna zamieszczony przez Dail Mail:

Strona główna Wiadomości Norwegia W Norwegii pojawiła się "patriotyczna" grupa Żołnierzy Odyna

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...