fbpx

W marcu ukaże się książka o życiu Grety Thunberg. Później czas na serial i film.

W Szwecji opublikowana zostanie książka poświęcona życiu najsłynniejszej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg. Wydawca zdradził, że nastolatka ma za sobą kilka „surowych” i trudnych lat, a celem publikacji będzie m.in. ukazanie jej sytuacji rodzinnej.

Książka ukaże się już w przyszłym miesiącu mniej więcej w tym samym czasie kiedy młodsza siostra Grety, Beata Ernman rozpocznie karierę wokalistki. Książka nosi tytuł „Our House is on Fire: Scenes from a Family and a Planet in Crisis” – dosł. „Nasz dom płonie: sceny rodzinne i planeta w kryzysie”. Premiera planowana jest na 5 marca.

Przychody ze sprzedaży tej publikacji zostaną przekazane organizacjom pozarządowym: w tym Greenpeace i WWF (czyli Światowemu Funduszowi na rzecz Przyrody). Wydawca tak zapowiada treść książki:

„Rodzina Grety – kierowana determinacją nastolatki i jej chęcią poznania prawdy o kryzysie klimatycznym – zaczyna dostrzegać powiązania między nieszczęściem planety a swoim własnym. Dlaczego w ciągu dekady tak znacząco pogorszył się stan zdrowia psychicznego szwedzkich dzieci między 10. a 17. rokiem życia? Dlaczego problem ten najbardziej dotyka nastolatek i młodych kobiet? Czy to właśnie najwrażliwsza osoba spośród nas widzi wszystko, czego nie chcemy zobaczyć i cierpi z powodu straszliwej prawdy o zmianach klimatu?”

W powstanie książki włączyli się Malena Ernman, jej córki Greta i Beata, a także mąż Svante.

Premiera „Our House is on Fire” zbiega się z debiutem scenicznym Beaty Ernman. Jak zapowiedziano już jesienią ubiegłego roku młodsza siostra Grety Thunberg rozpoczyna karierę w showbiznesie. W marcu wystąpi na scenie sztokholmskiego teatru w roli młodej Edith Piaf. W tej samej sztuce będzie można zobaczyć jej matkę – mezzosopranistkę, uznaną śpiewaczkę operową.

W 2009 roku Malena Ernman reprezentowała Szwecję na Konkursie Piosenki Eurowizji. Występ z utworem „La voix” przyniósł jej 5. miejsce, tuż za reprezentującym Białoruś Piotrem Jełfimau.

„Śpiewałam i tańczyłam od zawsze, odkąd tylko sięgam pamięcią”, zdradziła Beata Ernman. „Możliwość występu z nieśmiertelnym repertuarem Edith Piaf jest więc dla mnie spełnieniem marzeń.”

O życiu Thunberg i jej najbliższych dowiemy się nie tylko z książki. BBC planuje realizację nowego programu telewizyjnego, w którym najsłynniejsza 17-latka świata opowie historię swojego życia i wielu podróży po świecie.

BBC ogłosiło powstanie tego projektu na konferencji telewizyjnej w Liverpoolu. Nie wiadomo na razie, kiedy odbędzie się premiera serialu i ile będzie on liczył odcinków. Tytuł też jest nieznany.

Z kolei amerykański serwis streamingowy Hulu wyprodukuje dokument o roboczym tytule „Greta”. Przedstawiona zostanie w nim droga Thunberg, od jej strajku z sierpnia 2018 do spotkania ze światowymi liderami polityki i biznesu. Film ukaże się prawdopodobnie w tym roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja W marcu ukaże się książka o życiu Grety Thunberg. Później czas na...

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.