W marcu ukaże się książka o życiu Grety Thunberg. Później czas na serial i film.

W Szwecji opublikowana zostanie książka poświęcona życiu najsłynniejszej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg. Wydawca zdradził, że nastolatka ma za sobą kilka „surowych” i trudnych lat, a celem publikacji będzie m.in. ukazanie jej sytuacji rodzinnej.

Książka ukaże się już w przyszłym miesiącu mniej więcej w tym samym czasie kiedy młodsza siostra Grety, Beata Ernman rozpocznie karierę wokalistki. Książka nosi tytuł „Our House is on Fire: Scenes from a Family and a Planet in Crisis” – dosł. „Nasz dom płonie: sceny rodzinne i planeta w kryzysie”. Premiera planowana jest na 5 marca.

Przychody ze sprzedaży tej publikacji zostaną przekazane organizacjom pozarządowym: w tym Greenpeace i WWF (czyli Światowemu Funduszowi na rzecz Przyrody). Wydawca tak zapowiada treść książki:

„Rodzina Grety – kierowana determinacją nastolatki i jej chęcią poznania prawdy o kryzysie klimatycznym – zaczyna dostrzegać powiązania między nieszczęściem planety a swoim własnym. Dlaczego w ciągu dekady tak znacząco pogorszył się stan zdrowia psychicznego szwedzkich dzieci między 10. a 17. rokiem życia? Dlaczego problem ten najbardziej dotyka nastolatek i młodych kobiet? Czy to właśnie najwrażliwsza osoba spośród nas widzi wszystko, czego nie chcemy zobaczyć i cierpi z powodu straszliwej prawdy o zmianach klimatu?”

W powstanie książki włączyli się Malena Ernman, jej córki Greta i Beata, a także mąż Svante.

Premiera „Our House is on Fire” zbiega się z debiutem scenicznym Beaty Ernman. Jak zapowiedziano już jesienią ubiegłego roku młodsza siostra Grety Thunberg rozpoczyna karierę w showbiznesie. W marcu wystąpi na scenie sztokholmskiego teatru w roli młodej Edith Piaf. W tej samej sztuce będzie można zobaczyć jej matkę – mezzosopranistkę, uznaną śpiewaczkę operową.

W 2009 roku Malena Ernman reprezentowała Szwecję na Konkursie Piosenki Eurowizji. Występ z utworem „La voix” przyniósł jej 5. miejsce, tuż za reprezentującym Białoruś Piotrem Jełfimau.

„Śpiewałam i tańczyłam od zawsze, odkąd tylko sięgam pamięcią”, zdradziła Beata Ernman. „Możliwość występu z nieśmiertelnym repertuarem Edith Piaf jest więc dla mnie spełnieniem marzeń.”

O życiu Thunberg i jej najbliższych dowiemy się nie tylko z książki. BBC planuje realizację nowego programu telewizyjnego, w którym najsłynniejsza 17-latka świata opowie historię swojego życia i wielu podróży po świecie.

BBC ogłosiło powstanie tego projektu na konferencji telewizyjnej w Liverpoolu. Nie wiadomo na razie, kiedy odbędzie się premiera serialu i ile będzie on liczył odcinków. Tytuł też jest nieznany.

Z kolei amerykański serwis streamingowy Hulu wyprodukuje dokument o roboczym tytule „Greta”. Przedstawiona zostanie w nim droga Thunberg, od jej strajku z sierpnia 2018 do spotkania ze światowymi liderami polityki i biznesu. Film ukaże się prawdopodobnie w tym roku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...