Chrzest w Danii coraz częściej nie jest decyzją podejmowaną tuż po narodzinach dziecka. Nowe dane pokazują, że część młodych ludzi wraca do Kościoła później i sama wybiera chrzest przed konfirmacją.
W tym samym czasie maleje odsetek dzieci chrzczonych jako niemowlęta. Według Folkekirken i FUV dla rocznika urodzonego w 2024 roku wskaźnik chrztów dziecięcych wyniósł 54,7 proc., ale łączna liczba chrztów w 2025 roku wzrosła do 38 758, bo więcej młodych i dorosłych decyduje się na ten krok później.
Chrzest w Danii coraz częściej jest późniejszym wyborem
Jak podał serwis Folkekirken, w 2024 roku co piąty nieochrzczony nastolatek zdecydował się na chrzest przed konfirmacją. To 20,2 proc. wobec 16,2 proc. dziesięć lat wcześniej. Liczbowo oznaczało to 3799 młodych osób w wieku 13–15 lat.
Trend utrzymał się także w kolejnych danych. W 2025 roku 4153 młodych ludzi zostało ochrzczonych w związku z przygotowaniami do konfirmacji, co Folkekirken określa jako niemal podwojenie względem 2020 roku.
Rodzice częściej odkładają decyzję o wierze
Zmiana nie wynika wyłącznie z większej aktywności Kościoła, ale także z podejścia części rodzin. Karen Marie Leth-Nissen z FUV wskazała, że wielu rodziców uważa dziś, iż dzieci same powinny zdecydować, czy chcą związać się z Kościołem przez chrzest i konfirmację.
Podobny obraz pokazało wcześniejsze opracowanie teologów z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Z badania wynikało, że rodzice coraz częściej traktują chrzest jako decyzję, którą dziecko może podjąć lub odrzucić później, gdy osiągnie wiek konfirmacyjny. Autorzy opisywali to jako efekt silniejszej indywidualizacji i przekonania, że wybór religijny powinien należeć do samego dziecka.
Młodzi w Danii częściej szukają wiary i wspólnoty
Równolegle pojawiają się sygnały o większym zainteresowaniu wiarą wśród młodych Duńczyków. Jak wynika z opisu rundy kontaktów TV 2 Echo, cytowanego przez Voxmeter, w 22 z 34 duńskich provstier zauważono rosnące zainteresowanie młodych ludzi chrześcijaństwem, udziałem w wydarzeniach kościelnych i rozmowami z duchownymi.
Według badaczy i przedstawicieli Kościoła dla części młodych liczy się nie tylko tradycja, ale też potrzeba wspólnoty, sensu i osobistego wyboru. To dlatego spadek chrztów niemowląt nie musi oznaczać prostego odwrotu od religii, lecz zmianę momentu, w którym taka decyzja zapada.
