fbpx

Växjö, które zatwierdziło wezwania do modlitwy, wcześniej odrzucało dzwony kościelne

Jeśli do tej pory decyzja zezwalająca meczetowi w mieście Växjö na południu Szwecji na publiczne odtwarzanie wezwań do modlitwy nie była wystarczająco kontrowersyjna, to stała się taka po ujawnieniu informacji, że znajdujący się 1,5 kilometra dalej kościół katolicki nie otrzymał zgody na używanie dzwonów.

W tym tygodniu poinformowano o podjęciu decyzji zezwalającej meczetowi w Växjö na publiczne emitowanie w piątki wezwań do modlitwy. Mają one nie przekraczać poziomu 110 dB na zewnątrz i 45 dB wewnątrz pomieszczeń.

Sprawa ta stała się tematem ogólnonarodowej dyskusji po tym jak przywódca Chrześcijańskich Demokratów poinstruował lokalnych polityków, aby głosowali przeciwko udzieleniu zezwolenia a jedna z głównych szwedzkich organizacji żydowskich poparła wniosek muzułmanów mówiąc, że zakaz utrudniłby integrację ich w szwedzkim społeczeństwie.

Pomimo tego, że decyzja już zapadła kontrowersje wokół tej sprawy wciąż się pojawiają. Gazeta Smålandsposten poinformowała, że katolickiemu kościołowi św. Michała dwukrotnie odmówiono zgody na używanie dzwonów z uwagi na spokój mieszkańców. Kościół ten położony jest zaledwie 1,5 km od meczetu, który zgodę otrzymał.

Ingvar Fogelqvist, ksiądz z tej parafii powiedział gazecie Smålandsposten, że jego wnioski o zezwolenie na używanie dzwonów zostały dwukrotnie odrzucone, raz w latach 90’ a drugi na początku lat 2000. Kościół ten posiada jeden mały dzwon umieszczony wewnątrz świątyni, który według księdza ‘brzmi dobrze, ale nie jest słyszalny daleko.’

Teraz kiedy pobliskiemu meczetowi udzielono zgody na cotygodniowe emitowanie wezwań do modlitwy, ksiądz zapowiedział, że złoży ponownie wniosek o zgodę na używanie dzwonu do wezwań na niedzielne msze i przy specjalnych okazjach takich jak pogrzeby.

„To jest sprawa równości i kiedy meczetowi przyznano prawo do emitowania wezwań do modlitwy postanowiliśmy złożyć nasz wniosek ponownie,” powiedział Fogelqvist gazecie Metro.Ksiądz dodał, że możliwość używania dzwonu ‘spowoduje, że katolicki kościół będzie trochę bardziej zauważalny w lokalnej społeczności.’ Dodał, on także, że jest gotów na długi proces uzyskiwania zezwolenia, jeśli taka będzie decyzja kościoła.

Växjö nie jest pierwszym szwedzkim miastem, które zezwoliło na muzułmańskie nawoływania do modlitwy. Meczet w Botkyrka na przedmieściach Sztokholmu w piątki emituje takie wezwania a lokalna rada mówi, że nie otrzymała w tej sprawie żadnej skargi. Wezwania są także nadawane przez meczet w Karlskronie.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Växjö, które zatwierdziło wezwania do modlitwy, wcześniej odrzucało dzwony kościelne

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Z opublikowanych we wtorek statystyk wynika, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu stopy bezrobocia w Szwecji. Kryzys wywołany przez COVID-19 szczególnie...