W niedzielę około 170 uchodźców uciekło policji w południowej Danii. Próbowali oni przedostać się do Szwecji, gdyż obawiali się, że zostaną przez duńskie władze odesłani do Niemiec.
Duńska policja przyznała, że około 70 uchodźców, głównie z Syrii, przybyło do Rödby w Danii, dwoma pociągami z Niemiec.
Na stacji otrzymali oni pożywienie i picie. Godzinę później, gdy pierwsza grupa wciąż przebywała na dworcu kolejowym, kolejnym pociągiem przybyło jeszcze 100 uchodźców.
Niedługo potem wśród grup imigrantów pojawił się niepokój, co do intencji duńskich władz. Większość osób opuściła teren stacji, rozchodząc się po okolicy. Według duńskich mediów uchodźcy bali się, że zostaną odesłani do Niemiec i nie będą mogli udać się do Szwecji, gdzie wielu z nich ma tam już jakichś krewnych.
Policja powiedziała, że wielu z uchodźców próbowało udać się na północ do Kopenhagi, która jest połączona ze szwedzkim Malmö mostem w cieśninie Öresund. Część z nich została, odnaleziona przez funkcjonariuszy.
“Znaleźliśmy większość z nich i oczekują oni na rejestrację,” powiedział TV2 przedstawiciel policji Kim Kliver.
“Staraliśmy się im wytłumaczyć, że przybyli do bezpiecznego kraju i tutaj zostaną oni odpowiednio przyjęci.”
Jednocześnie władze Malmö ogłosiły, że w niedzielę zjawiło się u nich około 70 uchodźców i dodały, że są gotowe na przyjęcie kolejnych.
Nils Norling, przedstawiciel szwedzkiej policji regionalnej, powiedział, że w związku z przybyciem uchodźców policja nie musiała podejmować żadnych działań i dodał, że uchodźcy “mają pełne prawo złożyć wniosek o azyl do Migrationsverket (Szwedzkiej Rady Migracyjnej).”
Fredrik Bengtsson, przedstawiciel Migrationsverket w Malmö powiedział agencji TT, że zostali wezwani dodatkowi pracownicy, którzy starają się znaleźć “około 300 potrzebnych miejsc pobytu”.
Powiedział on: “Komunikacja miedzy Niemcami a Danią działała całą noc, a do Malmö jest niedaleko.” Większość [uchodźców], przybyłych do Niemiec w poprzednich dniach, była namawiana do pozostania w Niemczech, ale wielu z nich ma w Szwecji krewnych.”
Zgodnie z tak zwaną zasadą Dublin II, rozpatrywanie wniosku o azyl należy do pierwszego kraju UE, do którego przybył uchodźca.
Dania ma twardsze podejście do uchodźców niż jej północni nordyccy sąsiedzi. W ostatnim roku do Danii przybyło ponad 9,300 Syryjczyków. W tym czasie podanie o azyl w Szwecji złożyło ponad 60,000 osób.
Ostatnio w Danii zostały wprowadzone znaczne cięcia w wysokości zasiłków dla uchodźców oraz jednoroczne tymczasowe pozwolenia na pobyt dla Syryjczyków, co znacznie utrudniło im sciąganie członków swoich rodzin do Danii.