wtorek, 25 lutego, 2020

Uchodźcy uciekli duńskiej policji próbowali przedostać się do Szwecji

Warto przeczytać

Szwedzki Bank Narodowy rozpoczyna testy e-korony

Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank) inauguruje testy nowej waluty – będzie to cyfrowa e-korona. Faza testowa ma pokazać, w jaki sposób korona...

Kilka osób uciekło z aresztu w Märsta

Siedem osób uciekło z aresztu Urzędu Migracyjnego w Märsta na północ od Sztokholmu. Później znaleziono jedną osobę, ale policja nadal szuka pozostałych...

Szwecja mniej popularna wśród Polaków

Według najnowszych badań Centralnego Urzędu Statystycznego (SCB). Szwecję opuszcza coraz więcej polskich obywateli. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...

 

W niedzielę około 170 uchodźców uciekło policji w południowej Danii. Próbowali oni przedostać się do Szwecji, gdyż obawiali się, że zostaną przez duńskie władze odesłani do Niemiec.

Duńska policja przyznała, że około 70 uchodźców, głównie z Syrii, przybyło do Rödby w Danii, dwoma pociągami z Niemiec.

Na stacji otrzymali oni pożywienie i picie. Godzinę później, gdy pierwsza grupa wciąż przebywała na dworcu kolejowym, kolejnym pociągiem przybyło jeszcze 100 uchodźców.

Niedługo potem wśród grup imigrantów pojawił się niepokój, co do intencji duńskich władz. Większość osób opuściła teren stacji, rozchodząc się po okolicy. Według duńskich mediów uchodźcy bali się, że zostaną odesłani do Niemiec i nie będą mogli udać się do Szwecji, gdzie wielu z nich ma tam już jakichś krewnych.

Policja powiedziała, że wielu z uchodźców próbowało udać się na północ do Kopenhagi, która jest połączona ze szwedzkim Malmö mostem w cieśninie Öresund. Część z nich została, odnaleziona przez funkcjonariuszy.

“Znaleźliśmy większość z nich i oczekują oni na rejestrację,” powiedział TV2 przedstawiciel policji Kim Kliver.

“Staraliśmy się im wytłumaczyć, że przybyli do bezpiecznego kraju i tutaj zostaną oni odpowiednio przyjęci.”

Jednocześnie władze Malmö ogłosiły, że w niedzielę zjawiło się u nich około 70 uchodźców i dodały, że są gotowe na przyjęcie kolejnych.

Nils Norling, przedstawiciel szwedzkiej policji regionalnej, powiedział, że w związku z przybyciem uchodźców policja nie musiała podejmować żadnych działań i dodał, że uchodźcy “mają pełne prawo złożyć wniosek o azyl do Migrationsverket (Szwedzkiej Rady Migracyjnej).”

Fredrik Bengtsson, przedstawiciel Migrationsverket w Malmö powiedział agencji TT, że zostali wezwani dodatkowi pracownicy, którzy starają się znaleźć “około 300 potrzebnych miejsc pobytu”.

Powiedział on: “Komunikacja miedzy Niemcami a Danią działała całą noc, a do Malmö jest niedaleko.” Większość [uchodźców], przybyłych do Niemiec w poprzednich dniach, była namawiana do pozostania w Niemczech, ale wielu z nich ma w Szwecji krewnych.”

Zgodnie z tak zwaną zasadą Dublin II, rozpatrywanie wniosku o azyl należy do pierwszego kraju UE, do którego przybył uchodźca.

Dania ma twardsze podejście do uchodźców niż jej północni nordyccy sąsiedzi. W ostatnim roku do Danii przybyło ponad 9,300 Syryjczyków. W tym czasie podanie o azyl w Szwecji złożyło ponad 60,000 osób.

Ostatnio w Danii zostały wprowadzone znaczne cięcia w wysokości zasiłków dla uchodźców oraz jednoroczne tymczasowe pozwolenia na pobyt dla Syryjczyków, co znacznie utrudniło im sciąganie członków swoich rodzin do Danii.

Facebook

 

- Reklama-
- Reklama-

Więcej artykułów

- Reklama-

Ostatnio dodane

Sztokholm: 1,5-letni chłopiec zagrożony nożem przez dzieci

Policja w Sztokholmie poszukuje dzieci, które groziły nożem 1,5-letniego chłopca. Zgłoszenie nadeszło dziś o godzinie 16:59. Ojciec chłopca...

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny

Ekologiczne rozwiązania w aranżowaniu wnętrz stają się w Szwecji normą. Co więcej, powstają całe budynki których projekt w 100 proc. opiera się...

Systembolaget pozywa duńską aplikację do sądu.

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na alkohol oskarża duńską aplikację mobilną o łamanie surowych przepisów krajowych dotyczących sprzedaży i reklamy napojów wysokoprocentowych.

Coraz więcej imigrantów zasila populację Szwecji

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w 2019 roku populacja Szwecji wzrosła o prawie 100 tysięcy. Oszacowano, że 73 proc. z tej...

Alarm powodziowy w kilku miejscowościach w zachodniej Szwecji

Halmstad to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Silne deszcze sprawiły, że Halmstad objęto stanem przedpowodziowym, a lokalne władze wzywają do...
%d bloggers like this: