fbpx

Czy w tym roku w Szwecji będą białe święta? Prognozy mówią… tak, nie, być może

Jeśli chcesz mieć święta ze śniegiem musisz udać sią na północ. Przynajmniej tak wynika z prognoz pogody.

Święty Mikołaj może nie być zadowolony, kiedy wyląduje na swoich saniach w południowej Szwecji w Wigilię. Jeśli jednak przeniesie się, tak jak i wy, jeśli spędzacie święta w Szwecji, kilka kilometrów na północ od Sztokholmu to szanse na śnieg będą tam znacznie większe.

„Pogoda na południu będzie bardzo łagodna, jednak dalej na północy temperatury będą ujemne i pojawi się tam śnieg,” powiedział Marcus Sjöstedt, meteorolog z instytutu SMHI.

Göteborg może się spodziewać nawet 7 stopni powyżej zera w Wigilię, podczas gdy na dalekiej północy słupek rtęci może spaść do -10, a nawet do -15 stopni.

W rejonie Uppsali wciąż utrzymuje się pokrywa śnieżna, ale temperatura jeszcze przed świętami ma wzrosnąć, więc mieszkańcy Uppsali i studenci nie powinni robić sobie większych nadziei na śnieg.

Ostatni raz prawie cała Szwecja miała białe święta Bożego Narodzenia w 2010 roku. Niektóre regiony ani razu od tamtego czasu nie miały śniegu na Wigilię. Tak było na przykład w Lund na południu kraju.

„To nie jest często zjawisko, żeby cała Szwecja miała śnieg 24 grudnia,” powiedział Sjöstedt.

Strona główna Wiadomości Szwecja Czy w tym roku w Szwecji będą białe święta? Prognozy mówią… tak,...

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...