fbpx

Tylko 3 procenty azylantów w Szwecji chce się uczyć

Szwedzki rząd zbadał, że zaledwie 3 do 4 procent nowo przybyłych imigrantów z bardzo niskim wykształceniem wykazuje zainteresowanie dalszym uczęszczaniem do szkół lub na kursy.

Nowy raport Szwedzkiego Urzędu Zatrudnienia pokazuje, że zaledwie 3 do 4 procent imigrantów, którzy przybyli do Szwecji w ciągu ostatnich dwóch lat wykazuje zainteresowanie uczęszczaniem na zajęcia poszerzające ich edukację.

Annie Rubensson, manager ds. integracji w Urzędzie Zatrudnienia uważa, że takie wyniki mają bardzo duży wpływ na szanse znalezienia pracy przez imigrantów.

„Oznacza to, że ich szanse na znalezienie pracy gwałtownie spadają,” powiedziała Rubensson i dodał, że „rząd pracuje nad zwiększeniem motywacji i zwiększa wysiłki nad uświadamianiem przybyłym jakie są wymagania szwedzkiego rynku pracy.”

„Nie mamy pewności czy zdają oni sobie sprawę, że średnie wykształcenie jest w Szwecji konieczne do otrzymania stałej pracy.”

Tak ekstremalnie niski wynik nie różni się specjalnie od tego z zeszłego roku, jednak Rubensson uważa, że ‘może być lepiej i z pewnością będzie lepiej.’

Profesor Olof Åslund, z Instytutu Badań Rynku Pracy powiedział, że wielu imigrantów po prostu nie rozumie, że wykształcenie jest konieczne do otrzymania dobrej pracy. „Nie rozumieją oni, że szansa na lepszą pracę rośnie wraz ze zdobytymi kwalifikacjami.”

Åslund powiedział, że część imigrantów uważa, że i tak otrzymają oni najgorszą pracę jaka jest, niezależnie od tego czy będą chodzić na zajęcia czy nie, więc nie przykładają do nich żadnej wagi.

Ostatnio przybyli do Szwecji imigranci są większości bezrobotni i stanowią dużą grupę wśród osób niemających pracy. Według szwedzkich władz w 2018 roku 60 procent wszystkich imigrantów w Szwecji będzie bezrobotnych. Raport Urzędu zatrudnienia zwraca również uwagę na to, że poziom bezrobocia wśród imigrantów jest trzykrotnie wyższy niż wśród rodowitych Szwedów.

W czerwcu 2016 roku szwedzki państwowy nadawca SVT ujawnił, że spośród 163,000 osób, wcześniej przybyłych do Szwecji, tylko 494 imigrantów znalazło porządną pracę.

Problemy ze znalezieniem pracy dla imigrantów mają także Niemcy, gdzie także tylko niewielka część z przybywających osób znajduje pracę. Część ekonomistów uważa, że masowa migracja w długim okresie zmniejszy tempo wzrostu gospodarczego zamiast jest zwiększać.

Zdarzają się także takie wypadki jak ten z Niemiec, dotyczący syryjskiego imigranta, który znalazł pracę w salonie fryzjerski i był przedstawiany jako wzorowy przykład integracji. Został on jednak aresztowany po tym jak próbował zabić nożem swoją 64-letnią szefową, z powodu kłótni w pracy.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Tylko 3 procenty azylantów w Szwecji chce się uczyć

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...