fbpx

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera się na mocne słowa.

Według głównego państwowego epidemiologa Szwedzi „zmierzają w złym kierunku”, a liczba nowych infekcji wirusem COVID-19 niepokoi.

Tegnell obawia się, że w najbliższym tygodniu w Szwecji może paść nowy rekord zakażeń. Na czwartkowej konferencji prasowej epidemiolog powiedział, że krzywa zachorowań stale pnie się w górę – nie tylko w jego rodzimym kraju, ale w ogóle na świecie. „W wielu państwach wzrost infekcji jest dość znaczący”, dodał Tegnell.

W Szwecji sytuacja nie jest jednolita. Niektóre gminy i regiony są gorzej dotknięte przez koronawirusa od innych. Niestety, w wielu miejscach wskaźnik infekcji jest nadal stabilny.

Całkowita liczba potwierdzonych infekcji, począwszy od marca, wynosi 90 923. Jak dotąd w sumie 2599 osób wymagało hospitalizacji na OIOM-ach. Łączna liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, to 5880.

„W ciągu ostatnich tygodni odnotowaliśmy w Szwecji nieznaczną poprawę”, powiedział niedawno Tegnell, w odniesieniu do epidemii. „Sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak w wielu innych krajach Europy, ale niestety, znów zmierzamy w złym kierunku – powoli, ale jednak.”

Agencja Zdrowia Publicznego jest zdania, że liczba infekcji wzrasta, bo po przerwie wakacyjnej coraz więcej osób zdecydowało się na powrót do pracy, rezygnując z wykonywania obowiązków metodą zdalną. Jest to sprzeczne z oficjalnymi zastrzeżeniami, które nakłaniają do pracy z domu. Operator sieci komórkowej Telia ujawnił, że coraz więcej osób opuszcza dom w dni powszednie – wygląda na to, że osoby te korzystają z komunikacji publicznej, próbując dostać się do miejsc pracy.

Według Tegnella to jeden z głównych problemów: jeszcze kilka miesięcy temu Szwedzi woleli pracować zdalnie i nie opuszczali domów tak często, jak teraz.

Premier Stefan Löfven zorganizował konferencję, podczas której gorąco zachęcał obywateli do pozostawania w domach.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...