fbpx

Jak szybko topnieją szwedzkie lodowce

Według ekspertów niektóre z najbardziej znanych szwedzkich lodowców topnieją bardzo szybko.

Lantmäteriet, szwedzki urząd geodezyjny prowadzi projekt dokumentacji szwedzkich lodowców górskich rejonach północno-zachodnich, od Härjedalen oraz Jämtland do Norrbotten.

Laserowe skany terenu pokazują, że lodowce w górskim rejonie Kebnekaise, gdzie znajdują się najwyższe w Szwecji góry, topnieją w szybkim tempie. Tak szybko, że jeden z nich praktycznie już zniknął.

W rejonie Kebnekaise, lodowiec Rabot od 2008 roku zmniejszył się o 80 metrów, a lodowiec Siehtags o około 20. Lodowiec Rágujiekna, który rozciągał się kiedyś pomiędzy Norwegią a Szwecją, cofnął się i pozostaje już tylko po drugiej stronie granicy.

„Fragmenty pozostały w Szwecji, ale główny lodowiec jest już tylko w Norwegii,” powiedział Björn Ohlander, inżynier zajmujący się mapami w Lantmäteriet.

Lodowiec Sálajiegna w 2008 (na górze) oraz w 2015. Zdjęcie: Björn Ohlander/Lantmäteriet

Dane zbierane są przy pomocy skanowania laserowego z powietrza. Oficjalne pomiary lodowców były przeprowadzane w latach 80 oraz w roku 2014, jednak dokonywano tego przy pomocy tradycyjnych zdjęć lotniczych.

„Dowiedzieliśmy się jak bardzo kurczą się lodowce. Niektóre topnieją w tempie 10-15 metrów rocznie,” powiedział Ohlander.

„Między zdjęciami jest różnica niewielu lat. To zasmucające widzieć jak szybko znikają lodowce, wiele lodu już zniknęło.”

Cyfrowa wersja map jest regularnie uaktualniana. Wersja drukowana będzie dostępna dopiero w roku 2020.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Jak szybko topnieją szwedzkie lodowce

Warto przeczytać

Krzywdząca umowa graniczna: Szwedzi nie mają wstępu do Danii i Norwegii

W Danii i Norwegii podjęto decyzję o otwarciu granic – dla siebie nawzajem, ale dla Szwecji już nie. Jest to spowodowane liczbą...

Koronawirus w Szwecji: mniej ofiar w domach opieki, uczniowie wrócą do szkół

W wyniku powikłań wywołanych koronawirusem zmarło łącznie 4350 osób – to wzrost o 84 ofiary w porównaniu z dniem poprzednim. Liczba...

Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Nordland na północy Norwegii. Para mieszkająca nieopodal miasta portowego Bodø remontowała swój dom, kiedy dokonała szokującego odkrycia. Po ściągnięciu desek podłogowych w...