Wcześniej szwedzki rząd był ostro krytykowany przez opozycję za to, że nie chciał pomóc afgańskim tłumaczom sił zbrojnych, po czym zmienił zdanie i zgodził się im pomóc.
W kompromitującym zarówno dla rządu, jak i opozycji posunięciu szwedzkie wojsko zakończyło debatę na temat losu afgańskiego personelu w obliczu ostatnich postępów talibów, podkreślając, że od 2014 roku nie korzystało z usług lokalnych tłumaczy w ogarniętym wojną kraju, podała gazeta Svenska Dagbladet.
Wcześniej szwedzki rząd znalazł się pod ostrzałem opozycji za to, że nie ewakuował i nie udzielił azylu afgańskim tłumaczom, którzy pracowali dla szwedzkich sił zbrojnych. Minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson początkowo stanowczo odmówił, twierdząc, że interweniowanie przez rząd w indywidualne sprawy azylowe byłoby niezgodne z konstytucją, a następnie dokonał zdecydowanego zwrotu, podkreślając, że Szwedzka Agencja Migracyjna i szwedzkie siły zbrojne wspólnie badają możliwości udzielenia tłumaczom ochrony w Szwecji.
Siły Zbrojne położyły jednak kres tej sprawie, podkreślając, że cały afgański personel został ewakuowany już w 2014 roku. Od tego czasu szwedzkie siły zbrojne nie zatrudniają w Afganistanie miejscowego personelu, powiedział dyrektor ds. komunikacji szwedzkich sił zbrojnych Mats Ström.
„Po zakończeniu operacji ISAF i przekazaniu jej do Resolute Support Mission, Szwecja nie miała żadnych własnych, lokalnie zatrudnianych tłumaczy, ale korzystała z zasobów tłumaczeniowych zatrudnianych m.in. przez Niemcy” – powiedział Ström.
Po zakończeniu operacji ISAF w 2014 r. łącznie 69 osób (w tym pracowników i krewnych) otrzymało ochronę w Szwecji.
Wcześniej, opozycyjna Partia Umiarkowana była szczególnie aktywna w nakłanianiu rządu do reakcji w celu ochrony zagrożonego personelu afgańskiego, wystosowując listy zarówno do ministra sprawiedliwości Morgana Johanssona, jak i ministra obrony Petera Hultqvista. W tym samym czasie Johanne Hildebrandt z Partii Liberalnej posunęła się do sugestii, że Szwecja „zdradziła” tłumaczy.
Według rzeczniczki Umiarkowanych Marii Malmer Stenergard, jest to wciąż pewna liczba osób nieobjętych decyzją z 2014 roku, kiedy to pewna liczba Afgańczyków otrzymała ochronę w Szwecji, których Szwedzka Rada Migracyjna musi teraz traktować priorytetowo.
Szwedzkie wojsko opuściło Afganistan w maju tego roku w związku z zakończeniem misji Resolute Support.
Szwecja brała udział w prowadzonych przez USA operacjach w Afganistanie w latach 2002-2021. W trakcie operacji życie straciło łącznie pięciu szwedzkich żołnierzy.