fbpx

Szwedzkie piwo będzie tańsze?

Systembolaget, sieć sklepów mająca monopol na sprzedaż alkoholu, planuje zmniejszyć koszt swojego i tak najtańszego już piwa. Zmiany mogą wejść w życie w przyszłym roku.

Najtańsze piwo w ofercie sklepów Systembolaget ma cenę w wysokości 8,4 korony (ok. 3,4 PLN). W 2020 r. koszt tego trunku może być niższy o mniej więcej 60 groszy, co na pewno zainteresuje amatorów niedrogiego alkoholu.
O zamiarach Systembolaget jako pierwszy poinformował szwedzki serwis o wymownej nazwie „Beer News”. Dyrektor przedsiębiorstwa chce podjąć walkę z handlem transgranicznym. Obecnie wielu Szwedów podróżuje bowiem do krajów sąsiednich (Danii, Niemiec) i to tam zaopatrza się w wysokoprocentowe napoje.

Podana wyżej cena nowego, najtańszego piwa jest przybliżona i orientacyjna. Rzecznik Systembolaget, Lennart Agén, nie chce rozmawiać z dziennikarzami o planach budżetowych na rok 2020.

„Wydaje się, że klienci naszych sklepów są bardziej zadowoleni z innych alkoholi – niekoniecznie z piwa, które oferujemy. Zwłaszcza w przypadku piwa jasnego cena jest ważnym czynnikiem i może zaważyć na decyzji klienta”, powiedział Agén w rozmowie z „Beer News”. Jak widać, postanowił nie precyzować ceny feralnego piwa.

Nie wszystkim podobają się szykowane zmiany. Johan Håkansson (prezes browaru Sveriges oberoende bryggerier) nie wierzy w deklarowane intencje Systembolaget. Przedsiębiorstwo jako swój nadrzędny cel traktuje bowiem „troskę o zdrowie klientów” i „ochronę zdrowia publicznego”.

Systembolaget kontroluje, czy alkohol na pewno kupują osoby pełnoletnie, słynie też z mocno okrojonych godzin otwarcia.

„Proszenie o piwo za 6,9 korony (~2,8 PLN – przyp.) jest trochę podwójnym standardem. To najtańszy alkohol, który jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia publicznego”, zaznacza Håkansson.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie piwo będzie tańsze?

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać...