Szwecja może zostać pierwszym krajem na świecie, który całkowicie wyeliminuje raka szyjki macicy. Warunkiem jest jednak znaczne zwiększenie liczby kobiet zaszczepionych przeciw wirusowi HPV – głównemu sprawcy tej choroby.
Dlatego w całym kraju ruszyła nowa kampania szczepień… w kinach.
Szczepienie i bilet do kina – nowy sposób na profilaktykę
W ramach współpracy Fundacji Walki z Rakiem, sieci Filmstaden, organizacji Capio oraz regionów Szwecji, kobiety urodzone w latach 1994–1999 mogą zaszczepić się bezpłatnie przeciw HPV – i otrzymać w zamian bilet do kina.
– Chcemy, aby dostęp do szczepień był łatwy i naturalny. Dlatego łączymy go z czymś tak przyjemnym jak wizyta w kinie – tłumaczy Ulrika Årehed Kågström, sekretarz generalna Fundacji Walki z Rakiem.
Nie trzeba się rejestrować ani umawiać – wystarczy przyjść w wyznaczonych godzinach.
Do kiedy szczepienia są darmowe?
Do 30 czerwca 2025 r. szczepionka jest całkowicie bezpłatna. Po tym terminie jej koszt wyniesie nawet 6000 SEK. Zaszczepić musi się co najmniej 70% kobiet i osób transpłciowych z macicą w podanej grupie wiekowej, aby osiągnąć cel eliminacji choroby.
Obecnie poziom zaszczepienia w tej grupie wynosi niespełna 60%.
– Zainteresowanie było ogromne w poprzednich kampaniach. W ciągu kilku godzin zaszczepiono ponad 1200 kobiet – mówi EwaLena Sten z Filmstaden.
Gdzie i kiedy można się zaszczepić?
📍 Data: 22 maja
🕒 Godzina: 15:00–19:00
🏥 Lokalizacje:
- Sztokholm: Filmstaden Sergel, Filmstaden Heron City
- Malmö: Filmstaden Storgatan
- Lund: Filmstaden Lund
- Helsingborg: Filmstaden Helsingborg
- Göteborg: Biopalatset Göteborg
- Gävle: Filmstaden Gävle
- Uppsala: Filmstaden Luxe
- Västerås: Filmstaden Västerås
Każdego roku umiera 150 kobiet. HPV można powstrzymać
Według danych Folkhälsomyndigheten, każdego roku w Szwecji na raka szyjki macicy zapada ok. 550 kobiet, a 150 z nich umiera.
– Od czasu wprowadzenia szczepień obserwujemy znaczący spadek zakażeń wirusem HPV – podkreśla szwedzka agencja ds. zdrowia publicznego.