Szwedzki monopolista alkoholowy Systembolaget wprowadzi kasy samoobsługowe w dwóch swoich sklepach.
Testy rozpoczną się w Systembolaget w Torsplan w Sztokholmie i Kungsgatan w Örebro i będą trwać między 13 września 2021 r. a majem 2022 r.
“Badania pokazują, że wielu naszych klientów chce mieć możliwość sprawnego i łatwego robienia zakupów, gdy robią zakupy dla jednego lub kilku przedmiotów, dlatego testujemy kasy samoobsługowe w kilku sklepach”, wyjaśnia systembolaget w oświadczeniu.
“Klienci będą mogli wybrać kasę z kasą samoobsługową, gdzie mamy pracowników na miejscu, aby zapewnić, że zasady sprzedaży w Systembolaget są przestrzegane. Ponieważ alkohol nie jest taki jak inne towary, będziemy przeprowadzać kasy samoobsługowe na swój własny sposób. Dla nas ważne jest, aby klienci mogli zawsze ufać, że sprzedajemy w sposób odpowiedzialny, z uwzględnieniem wszystkich”, powiedział Emil Agén, kierownik sklepu w oddziale Torsplan.
W tych sklepach klienci będą mieli ręcznie sprawdzany dowód tożsamości przy wejściu do sklepu. Klienci mogliby wtedy swobodnie wybierać produkty, skanować je w kasie i płacić samodzielnie, bez udziału pracownika, tak jak to jest już możliwe w wielu supermarketach i innych sklepach z kasami samoobsługowymi.
Systembolaget jest państwową firmą odpowiedzialną za ograniczenie spożycia alkoholu w Szwecji, co oznacza, że kupowanie alkoholu jest zupełnie inne niż w większości krajów europejskich. Nie zobaczysz tu zniżek ani ofert specjalnych, alkohol nie może być sprzedawany w stanie schłodzonym, a sklepy podlegają restrykcyjnym godzinom otwarcia.
Tak naprawdę dopiero w ciągu ostatnich 30 lat klienci mogą swobodnie przeglądać półki. Wcześniej kupujący musieli prosić personel o konkretne produkty, co miało zniechęcać do kupowania dużych ilości. Ostatni sklep w Szwecji, który przeszedł na samoobsługę znajdował się w południowym Sztokholmie, a zmiana nastąpiła dopiero w 2014 roku.
Systembolaget poinformował, że najnowsza zmiana jest wysiłkiem, aby odpowiedzieć na nowe zachowania klientów i dać pracownikom dodatkowy czas, aby zaoferować porady dla kupujących.
Pracownicy sklepów Systembolaget są pod ręką, aby udzielić porad zarówno na temat bezpiecznego picia, jak i tego, jak łączyć alkohol z jedzeniem.
Jeśli chodzi o to, czy zmiana zostanie wprowadzona w innych sklepach z alkoholem, decyzja zostanie podjęta na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród klientów (między innymi w celu sprawdzenia, czy zmiana wpłynie na ilość kupowanego alkoholu) oraz rozmów z personelem.
- Spadek cen ryb w Szwecji – korzyści dla zdrowia i środowiska
- Wysokie poziomy PFAS w sokach i przecierach dla dzieci: Nowe badania wzbudzają obawy
- Szwedzcy socjaldemokraci w ogniu krytyki: podsłuchy dzieci jako sposób na walkę z przestępczością?
- Tragiczny wypadek w gminie Jönköping: 40-latek zginął po potrąceniu przez kilka samochodów
- Nowy plan Szwecji: zwiększony dodatek dla imigrantów chcących wrócić do swoich krajów