Home WiadomościPolska Szwedzki minister o kontrowersyjnym orzeczeniu w Polsce

Szwedzki minister o kontrowersyjnym orzeczeniu w Polsce

Kilka części traktatu UE narusza polską konstytucję – orzekł Trybunał Konstytucyjny w kontrowersyjnym wyroku. Komisja Europejska reaguje stanowczo i użyje „wszystkich dostępnych narzędzi”, aby zachować prawo UE w Polsce.

Szwedzki minister ds. Unii Europejskiej Hans Dahlgren powiedział, „Wszyscy muszą grać według tych samych zasad, nie można wybierać, które decyzje chce się przestrzegać, a których nie.”

„Jest to poważny sygnał, że nie respektują oni decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – powiedział Hans Dahlgren.

Komisja Europejska odpowiedziała już w komentarzu, mówiąc, że orzeczenie polskiego sądu budzi „poważne obawy”, donosi Reuters. Wyrok sądu może mieć poważne konsekwencje gospodarcze dla Polski. Komisja Europejska może nałożyć na nie grzywny i wstrzymać wypłatę dotacji.

Jednak mimo napiętych stosunków między Unią a Polską po czwartkowym oświadczeniu, Hans Dahlgren nie wierzy, że szykuje się „Polexit”, czyli wystąpienie Polski z Unii.

„Nie, nie sądzę, wiem, że wśród Polaków istnieje silne poparcie dla członkostwa w UE. Nie sądzę, aby polski rząd chciał się temu przeciwstawić.”

„To kolejny mroczny dzień dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Swoim orzeczeniem sąd skutecznie ustanowił, że polskie prawo ma pierwszeństwo przed prawem UE i podważa zdolność UE do ochrony praw człowieka i rządów prawa w jej państwach członkowskich” – pisze w oświadczeniu Eva Geddie z organizacji praw człowieka Amnesty International.

W ciągu najbliższych kilku dni Hans Dahlgren uda się do Polski, aby spotkać się z ministrem UE aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Ma on nadzieję na dalszą współpracę.

„Myślę, że ważne jest, abyśmy mieli więcej współpracy w ramach Unii, a mniej konfrontacji. Przecież w momencie przystąpienia do UE zgodziliśmy się, że będziemy bronić tych podstawowych wartości, jakimi są niezawisłe sądy, praca na rzecz demokracji i sprawiedliwości i tak dalej. Zrobilibyśmy więcej, aby wspólnie iść naprzód, niż prowadzić tego rodzaju konfrontacje.”

Przeczytaj również