Szwedzki lekarz podejrzany o seksualne molestowanie 24 dzieci może uniknąć więzienia, gdyż po obserwacji psychiatrycznej uznano, że cierpi on na poważne zaburzenia psychiczne.

Według doniesień szwedzkiego radia, które pierwsze poinformowało o wynikach obserwacji, było to wstępne badania i przed wydaniem wyroku potrzebna będzie jeszcze dokładniejsza analiza stanu zdrowia podejrzanego.

Policja podejrzewa mężczyznę o popełnienie 68 przestępstw w których łącznie poszkodowane zostały 52 ofiary. Wśród zarzutów jest między innymi posiadanie dziecięcej pornografii oraz zmuszanie dzieci do przyjmowania seksualnych pozycji przed mężczyzną.

Dwudziestoośmioletni mężczyzna został zatrzymany w grudniu, po tym jak policja otrzymała zgłoszenie molestowania seksualnego pacjenta w Sztokholmie. Jednak po tym jak policja skontaktowała się z tysiącami dzieci jakie ten mężczyzna leczył, odnaleziono dziesiątki kolejnych ofiar w centrach medycznych w Skövde, Skellefteå oraz Jönköping.

Kilka dni temu KRY, aplikacja umożliwiająca konsultacje online z lekarzem, złożyła doniesienie o mężczyźnie, który w czasie pracy w tej firmie, 13 razy przeprowadził konsultacje medyczne dzieci, które to konsultacje nie miały uzasadnienia medycznego.„Kiedy zorientowaliśmy się jak poważna to sprawa, natychmiast wyrzuciliśmy tego lekarza z naszego serwisu,” powiedział Samuel Danofsky, dyrektor ds. komunikacji w KRY.

Mężczyzna mieszkający w regionie Skaraborg zaprzecza wszelkim oskarżeniom twierdząc, że wszystkie konsultacje i zdjęcia zostały wykonane w celach tylko i wyłącznie medycznych.

Jeśli sąd zgodzi się z orzeczeniem psychiatrów mężczyzna, będzie mógł być skazany na leczenie w zamkniętym ośrodku dla chorych psychicznie zamiast trafić na wiele lat do więzienia.

Prokuratura musi w czwartek zdecydować czy postawić mężczyźnie zarzuty jeszcze przed rozpoczęciem właściwego procesu czy też wystąpić o przedłużenie tymczasowego aresztowania.