fbpx

Szwedzki epidemiolog został wiceprzewodniczącym wydziału WHO

Johan Giesecke, jeden z czołowych epidemiologów w kraju, współodpowiedzialny za opracowanie bezinwazyjnego modelu walki z koronawirusem, jeszcze niedawno był doradcą WHO ds. ochrony przed COVID-19. Teraz jednak zaoferowano mu bardzo wysokie stanowisko w szeregach Światowej Organizacji Zdrowia.

Były doradca zdrowotny zostanie zaangażowany w prace mające na celu opanowanie światowej pandemii. W niedzielę dr Giesecke ujawnił, że dostał awans na stanowisko wiceprzewodniczącego Strategiczno-Technicznej Grupy Doradczej ds. Zagrożeń Zakaźnych (STAG-IH). Jest to grupa koncentrująca swoją uwagę stricte na chorobach infekcyjnych, mogących wywołać epidemię.

„Skupimy się między innymi na problemie państw z wysokim wskaźnikiem ubóstwa, gdzie wprowadzenie rygorystycznego lockdownu wywołuje więcej problemów, niż rozwiązuje”, powiedział Giesecke w rozmowie ze szwedzkim radiem publicznym.

Dr Giesecke był głównym państwowym epidemiologiem w latach 1995–2005. Wiosną głośno sprzeciwiał się idei lockdownu i surowych restrykcji w przestrzeni publicznej. W wydawnictwie medycznym „The Lancet” mówił:

„Większość mieszkańców Szwecji i tak zarazi się koronawirusem. Lockdown nie uchroni nas przed tym, on jedynie spowoduje, że choroba ogarnie nasz kraj trochę później.”

Giesecke będzie ściśle współpracował z Davidem Heymannem, szefem globalnego reagowania na wybuch epidemii SARS w 2003 roku, a obecnie profesorem Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

70-letni dziś Giesecke postrzega się jako mentora innych ekspertów związanych ze Szwedzką Agencją Zdrowia: np. Andersa Tegnella i Johana Carlsona. Związany z WHO epidemiolog kierował też karierami Frode Forlanda (eksperta ds. chorób zakaźnych z Norwegii) oraz Taneliego Puumalainena (lekarza naczelnego Fińskiego Zakładu Zdrowia i Opieki Społecznej).

Sprzeciw dr Giesecke wobec lockdownu został skrytykowany przez wielu przedstawicieli środowiska medycznego w Szwecji. Krytykowano go za kontrowersyjne wypowiedzi, do których się potem nie przyznawał, a jego korespondencja mailowa i rozmowy z Tegnellem wywołały falę oburzeń w krajowym mediach.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki epidemiolog został wiceprzewodniczącym wydziału WHO

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...