Szwedzki epidemiolog został wiceprzewodniczącym wydziału WHO

Johan Giesecke, jeden z czołowych epidemiologów w kraju, współodpowiedzialny za opracowanie bezinwazyjnego modelu walki z koronawirusem, jeszcze niedawno był doradcą WHO ds. ochrony przed COVID-19. Teraz jednak zaoferowano mu bardzo wysokie stanowisko w szeregach Światowej Organizacji Zdrowia.

Były doradca zdrowotny zostanie zaangażowany w prace mające na celu opanowanie światowej pandemii. W niedzielę dr Giesecke ujawnił, że dostał awans na stanowisko wiceprzewodniczącego Strategiczno-Technicznej Grupy Doradczej ds. Zagrożeń Zakaźnych (STAG-IH). Jest to grupa koncentrująca swoją uwagę stricte na chorobach infekcyjnych, mogących wywołać epidemię.

„Skupimy się między innymi na problemie państw z wysokim wskaźnikiem ubóstwa, gdzie wprowadzenie rygorystycznego lockdownu wywołuje więcej problemów, niż rozwiązuje”, powiedział Giesecke w rozmowie ze szwedzkim radiem publicznym.

Dr Giesecke był głównym państwowym epidemiologiem w latach 1995–2005. Wiosną głośno sprzeciwiał się idei lockdownu i surowych restrykcji w przestrzeni publicznej. W wydawnictwie medycznym „The Lancet” mówił:

„Większość mieszkańców Szwecji i tak zarazi się koronawirusem. Lockdown nie uchroni nas przed tym, on jedynie spowoduje, że choroba ogarnie nasz kraj trochę później.”

Giesecke będzie ściśle współpracował z Davidem Heymannem, szefem globalnego reagowania na wybuch epidemii SARS w 2003 roku, a obecnie profesorem Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

70-letni dziś Giesecke postrzega się jako mentora innych ekspertów związanych ze Szwedzką Agencją Zdrowia: np. Andersa Tegnella i Johana Carlsona. Związany z WHO epidemiolog kierował też karierami Frode Forlanda (eksperta ds. chorób zakaźnych z Norwegii) oraz Taneliego Puumalainena (lekarza naczelnego Fińskiego Zakładu Zdrowia i Opieki Społecznej).

Sprzeciw dr Giesecke wobec lockdownu został skrytykowany przez wielu przedstawicieli środowiska medycznego w Szwecji. Krytykowano go za kontrowersyjne wypowiedzi, do których się potem nie przyznawał, a jego korespondencja mailowa i rozmowy z Tegnellem wywołały falę oburzeń w krajowym mediach.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...