Duńska korona wciąż nabiera wartości, a to dobra wiadomość dla duńskich wyszukiwaczy okazji i szwedzkich sklepów.

„Tutaj można zaoszczędzić sporo pieniędzy. W Danii to jest o kilka tysięcy droższe,” powiedział nam duński klient Jørgen Jensen o nowych drzwiach, które właśnie kupił w centrum handlowym Svågertorp pod Malmö.

Jørgen i jego żona Birte mieszkają na Bornholmie i dopiero rozpoczęli swoje szwedzkie zakupy.

„Teraz wybieramy się do Ikei, żeby kupić kilka rzeczy do naszego letniego domku,” powiedziała Birte.

Duńska korona nabiera wartości

Wielu sprzedawców ze Skanii dobrze wspomina poprzedni duński szał zakupowy z 2009 roku, kiedy duńska korona była warta 1,5 korony szwedzkiej. Taki kurs jeszcze nie został osiągnięty, ale duńska waluta znów jest bardzo mocna. Na początku roku 100 duńskich koron odpowiadało 132 koronom szwedzkim. Obecnie jest to 138 koron. Czyli zakupy dla Duńczyków przekraczających most do Szwecji zakupy są coraz tańsze.

Dlatego wiele osób korzysta z tej sytuacji. Peter Nilsson, menager z salonu optycznego Synsam w centrum handlowym Emporia w Malmö powiedział, że okulary słoneczne i soczewki kontaktowe dosłownie znikają z półek i trafiają wprost do duńskich klientów.

„W weekendy i duńskie święta, mamy tutaj istną inwazję duńskich klientów,” powiedział Nilsson.

Pia Sandin jest dyrektorem zarządzającym w Malmö Citysamverken, reprezentującym około 400 sklepów i restauracji w tym szwedzkim mieście. Powiedziała ona, że biznes rozkwita dzięki klientom z Danii.

„Od 6 miesięcy obserwujemy stały wzrost. Prawdziwy boom zaczął się od Wielkanocy,” powiedziała Sandin.Duńczycy kupują wszystko, słodycze, domowe dekoracje znanych marek, okulary słoneczne, sandały.  Według Sandin wiele osób jest także zainteresowanym wizytą u szwedzkich dentystów.

Według gazety Ystad Allehanda to miasto na południowym wybrzeżu Skanii także odczuwa napływ duńskich klientów, gdyż coraz więcej mieszkańców Bornholmu poszukuje tutaj cenowych okazji.

Hanna Candell dyrektor Helsingborg City Samverkan powiedziała, że Helsingborg także jest miejscem, gdzie docierają duńscy klienci chcący wydać swoje pieniądze.

„W czwartek Skærtorsdag, który jest w Danii świętem mieliśmy w tutejszych sklepach wielu kupujących Duńczyków. Zawsze, gdy w Danii jest święto mamy tutaj specjalne przeceny i dekorujemy na biało-czerwono naszą główną ulicę,” powiedziała Candell.

Według badań HUI Research z 2016 roku cały region Skanii na takiej ‘turystyce’ zyskuje 5,8 miliarda szwedzkich koron (~2,3 mld zł) rocznie.   

Korona szwedzka leci w dół