fbpx

Szwedzka szkoła buduje szatnię neutralną płciowo

Szkoła średnia w Szwecji postanowiła zbudować dodatkową szatnię dla uczniów, którzy identyfikują się z inną płcią niż ich płeć biologiczna lub nie uważają się ani za mężczyznę ani za kobietę.

Gimnazjum St. Eskil w Eskilstuna, mieście na zachód od Sztokholmu buduję nową szatnię w odpowiedzi na prośbę rady uczniów.

„Dyskutowaliśmy nad tą sprawą z uczniami i uznaliśmy, że istnieje taka potrzeba,” powiedział we szwedzkim radiu dyrektor szkoły Johan Ahlkvist.

Mary-Jane Nehme, uczennica która urodziła się mężczyzną ale identyfikuje się jako kobieta, miała problem, gdyż odmówiono jej możliwości korzystania z szatni dla kobiet i zmuszona była korzystać z malutkiego pomieszczenia przeznaczonego tylko dla niej.

„To wspaniałe,” powiedziała portalowi The Local. „Myślę, że nasza szkoła jest tutaj pierwsza. Jest ona wyjątkowa, bardzo stara i bardzo piękna, a to czyni ją jeszcze piękniejszą. Chodzi tutaj o wiedzę i koniec ignorancji.”

Przedstawiciele szkoły spotkają się w tym tygodniu z lokalnymi władzami, aby zaplanować nowe pomieszczenia.

„Mamy nadzieję, że wszystko będzie gotowe na wiosnę’ powiedział Ahlkvist.

Nehme zaczęła mieć problem gdy po zeszłorocznym Halloween ujawniła swoją tożsamość transgenderową i nauczyciel gimnastyki zabronił jej korzystania z szatni kobiecej odsyłając do małego własnego pomieszczenia.

„W tym miejscu przeżywałam dużo lęków. Nie mogłam się tam przebierać gdyż czułam się tam bardzo źle i dlatego opuszczałam wiele zajęć. Dziewczyny w mojej szkole mówiły ‘jesteś jedną z nas, możesz być razem z nami’ a ja pytałam się ‘dlaczego oddzielacie mnie od dziewczyn?’”

Nehme powiedziała także, że rada uczniów była dla niej dużym wsparciem i popierała ją w rozmowach z dyrekcją szkoły.

„Nowe pomieszczenie to nasza decyzja, nasz wybór, chcemy zbudować miejsce odpowiednie dla naszych marzeń i potrzeb, co ciekawe będzie to w miejscu starego pokoju dla nauczycieli gimnastyki.”

Pomimo tego, że Nehme jest jedynym transpłciowym uczniem mówi ona, że miejsce to będzie otwarte dla wszystkich innych osób.

„W tym nowym pomieszczeniu nie będę się czuła samotnie, będę wiedziała, że osoby czujące podobnie jak ja mogą się zjawić w każdej chwili. Przebieralnia neutralna płciowo nie jest tylko dla osób z grupy LGTB, jest dla wszystkich. Każdy może tutaj przyjść, ponieważ tutaj nie uważamy, że płeć jest jakimś problemem. To jest miejsce dla ludzie więc nikt nie powinien się tutaj czuć obco.”

Nehme dodała, że osoby homoseksualne w szkole często czują się niekomfortowo w męskich lub damskich przebieralniach.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka szkoła buduje szatnię neutralną płciowo

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...