fbpx

Szwedzka policja ma duże problemy z wykonywaniem nakazów deportacji

Policja w Szwecji ma coraz większe kłopoty z wykonywaniem zleconych przez władze imigracyjnej nakazów deportacyjnych.

Prawie w 8 na 10 zleconych policji przez Szwedzką Agencję ds. Migracji przypadków pomiędzy majem a sierpniem wskazana osoba przebywała w nieznanym miejscu i nie udało się ustalić aktualnego miejsca pobytu.

Tak wynika z rządowego raportu, do którego dotarła gazeta Dagens Nyheter.

„Oznacza to, że poświęcamy coraz więcej czasu i środków na poszukiwanie tych osób. A także, że coraz trudniej jest nam efektywnie działać w tym obszarze,” powiedział Patrik Engström dowodzący Szwedzką Policją Graniczną.

Według raportu spadła liczba deportowanych, a deportacje stały się trudniejsze do przeprowadzenia.

Do czerwca tego roku policja miała zarejestrowanych 17,358 osób z nakazem deportacji, w zeszłym roku było to odpowiednio 19,277. Zmniejszenie prawdopodobnie wynika z tego, że mniej przypadków jest przekazywanych policji przez Agencję ds. Migracji albo z tego, że w części przypadków upłynął termin ważności nakazu, który wynosi 4 lata.

W tym samym czasie, liczba osób z poszukiwanych w sprawach deportacyjnych wzrosła z 12,277 do 12,338.

W kwietniu szwedzki rząd zaproponował nowe rozwiązania w celu zwiększenia skuteczności deportacji, między innymi zwiększona ma zostać możliwość urządzania kontroli przez policję w miejscach pracy.

Szwedzka policja graniczna już wcześniej wyrażała swoje obawy związane ze wzrostem ilości imigrantów przebywających w kraju nielegalnie, co czyni ich łatwym obiektem oszustw i wykorzystywania.

Najgłośniejszym przypadkiem osoby poszukiwanej przez policję z związku z nakazem deportacji był Rakhmat Akilov, sprawca ataku terrorystycznego w Sztokholmie, który ukrywał się od momentu wydania decyzji deportacyjnej w grudniu 2016 roku.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja ma duże problemy z wykonywaniem nakazów deportacji

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Były pracownik szwedzkiego MSZ wydawał Afgańczykom nielegalne wizy

Pracownikowi szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych grozi kara więzienia. Mężczyzna wydał ponad sto dokumentów wizowych, które były jednak sfałszowane – trafiły one w...