fbpx

Szwedzka policja ma duże problemy z wykonywaniem nakazów deportacji

Policja w Szwecji ma coraz większe kłopoty z wykonywaniem zleconych przez władze imigracyjnej nakazów deportacyjnych.

Prawie w 8 na 10 zleconych policji przez Szwedzką Agencję ds. Migracji przypadków pomiędzy majem a sierpniem wskazana osoba przebywała w nieznanym miejscu i nie udało się ustalić aktualnego miejsca pobytu.

Tak wynika z rządowego raportu, do którego dotarła gazeta Dagens Nyheter.

„Oznacza to, że poświęcamy coraz więcej czasu i środków na poszukiwanie tych osób. A także, że coraz trudniej jest nam efektywnie działać w tym obszarze,” powiedział Patrik Engström dowodzący Szwedzką Policją Graniczną.

Według raportu spadła liczba deportowanych, a deportacje stały się trudniejsze do przeprowadzenia.

Do czerwca tego roku policja miała zarejestrowanych 17,358 osób z nakazem deportacji, w zeszłym roku było to odpowiednio 19,277. Zmniejszenie prawdopodobnie wynika z tego, że mniej przypadków jest przekazywanych policji przez Agencję ds. Migracji albo z tego, że w części przypadków upłynął termin ważności nakazu, który wynosi 4 lata.

W tym samym czasie, liczba osób z poszukiwanych w sprawach deportacyjnych wzrosła z 12,277 do 12,338.

W kwietniu szwedzki rząd zaproponował nowe rozwiązania w celu zwiększenia skuteczności deportacji, między innymi zwiększona ma zostać możliwość urządzania kontroli przez policję w miejscach pracy.

Szwedzka policja graniczna już wcześniej wyrażała swoje obawy związane ze wzrostem ilości imigrantów przebywających w kraju nielegalnie, co czyni ich łatwym obiektem oszustw i wykorzystywania.

Najgłośniejszym przypadkiem osoby poszukiwanej przez policję z związku z nakazem deportacji był Rakhmat Akilov, sprawca ataku terrorystycznego w Sztokholmie, który ukrywał się od momentu wydania decyzji deportacyjnej w grudniu 2016 roku.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja ma duże problemy z wykonywaniem nakazów deportacji

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...