Sensacyjny zwrot na rynkach walutowych! Szwedzka korona zaskakuje siłą i umacnia się o ponad 3,5% w stosunku do dolara amerykańskiego! informuje agencja informacyjna TT. Ten imponujący wzrost ma miejsce wbrew globalnym niepokojom i sygnalizuje, że krajowe czynniki ekonomiczne zaczynają dominować nad światowymi tendencjami.
Korona szwedzka wyrasta na lidera wśród walut G10 w tym roku, osiągając wzrost o 3,54% w stosunku do dolara, jak podaje TT. Kurs dolara spadł do 10,69 SEK – najniższego poziomu od amerykańskich wyborów prezydenckich w listopadzie.
Umocnienie korony jest również wyraźne w stosunku do euro, które osłabiło się o 28 öre od początku miesiąca i jest obecnie notowane na poziomie 11,24 SEK – najniższym od czerwca ubiegłego roku, donosi Dagens Industri.
Nadzieje na ożywienie gospodarki?
Viktor Munkhammar z Dagens Industri określa umocnienie korony jako „nieco dziwne”, zwłaszcza w kontekście groźby ceł ze strony USA i rosnącej niepewności w handlu międzynarodowym – czynników, które zwykle osłabiają koronę.
Eksperci wskazują jednak na fundamentalne przyczyny tego fenomenu. Optymizm wzbudziły ostatnie dane makroekonomiczne ze Szwecji, sugerujące możliwe ożywienie gospodarcze. Prognozy wskazują również, że Szwecja może stać się „regionalnym liderem wzrostu” w tym i przyszłym roku na tle „zmęczonej” Europy.
Kluczowy wskaźnik PMI
Sam Zief, globalny szef działu walutowego w JP Morgan Private Bank, zauważa istotną prawidłowość w zachowaniu korony: „Trwałe umocnienie waluty następuje zwykle wtedy, gdy wskaźnik PMI dla przemysłu przekroczy poziom 55”. Obecny szwedzki indeks PMI wynosi 47 i nie osiągnął progu 55 od maja 2022 roku.
„Zaskakujący” wzrost
Amanda Sundström, strateg ds. instrumentów o stałym dochodzie i walut w SEB, przyznaje, że jest „nieco zaskoczona” ostatnim wzrostem korony. „Podobnie zaskakująca jest siła rynków akcji w obecnej sytuacji. Rynek wydaje się ignorować niepewność, zwłaszcza cła Donalda Trumpa” – dodaje.
Wśród walut G10, jen japoński i dolar australijski również radzą sobie dobrze, zyskując odpowiednio 3,21% i 2,65% w stosunku do dolara. Słabiej wypadają funt brytyjski i frank szwajcarski, z wzrostem odpowiednio o 0,56% i 0,84%.
Inwestorzy wierzą w koronę szwedzką?
Jednym z sygnałów rosnącego zaufania inwestorów do korony jest fakt, że szwedzka waluta, wraz z koroną norweską, radzi sobie znacznie lepiej niż dolar australijski i nowozelandzki. Te cztery waluty uważane są za bardziej ryzykowne i zwykle podążają w tym samym kierunku w czasach niepewności – ale tym razem jest inaczej.
„Tak duża rozpiętość między tymi walutami sugeruje, że aprecjacja korony nie jest związana jedynie z ogólnym sentymentem rynkowym. Wskazuje to na rolę czynników krajowych w wycenie korony” – wyjaśnia Tommy von Brömsen, strateg walutowy w Handelsbanken.