Szwedzi przygotowani na wymianę pieniędzy

Nowa aplikacja na smartfony pomoże Szwedom poradzić sobie z największą wymianą pieniędzy, jaka kiedykolwiek miał miejsce w ich kraju. Wymiana rozpocznie się za dwa miesiące.

Pierwsza transza nowych szwedzkich pieniędzy trafi do obiegu 1 października, łącznie zostanie wymienionych ponad 300 milionów banknotów oraz 2 miliardy monet.

“Największym wyzwaniem jest upewnienie się, że informacje o nowym wyglądzie banknotów, terminie ich wejścia do obiegu oraz czasie wycofania starych wersji, aby zdążyć z ich wymianą, dotarły do każdego obywatela,” powiedziała w piątek The Local, Christina Wejshammar szefowa szwedzkiego banku centralnego (Riksbanken).

Nowa seria banknotów ze znanymi szwedzkimi postaciami, takimi jak reżyser Ingmar Bergman, aktorka Greta Garbo, autorka dziecięcych książek Astrid Lindgren, zastąpi w ciągu kilku lat starsze banknoty z równie znanymi postaciami, między innymi laureatką nagrody Nobla Selmą Lagerlöf, botanikiem Karolem Linneuszem oraz królem Gustawem I Wazą.

Aby pomóc Szwedom i innym posiadaczom szwedzkiej waluty, bank centralny wydał nowa aplikację na smartfony, pozwalającą na przeskanowanie banknotu i otrzymanie odpowiedzi czy pochodzi on z nowej czy ze starej serii.

Christina Wejshammar wyjaśniła, że “głównym celem aplikacji jest informowanie o wymianie oraz o wyglądzie nowych banknotów i sposobie odróżnianie nowych od starych banknotów”.

Aplikacja na pewno pomoże tym, którzy będą mieli kłopoty z odróżnieniem nowych od starych pieniędzy, a także pewnie nauczy niektórych odróżniać panią Lindgren od pani Lagerlöf.

Nowe banknoty zostały zaprojektowane przez Görana Österlunda, którego pełny kolorów projekt o nazwie “Podróż kulturowa” (Kulturresan), został wybrany z pośród grona 8 finalistów w kwietniu 2012 roku.

Od nowego roku w szwedzkich kieszeniach pojawią się także nowe monety, łącznie z zupełnie nową monetą o nominale 2 korony. Wymienione zostaną monety o nominale 1 i 5 koron, podczas gdy moneta 10 koron pozostanie bez zmian.

Nowe banknoty 20, 50, 200 oraz 1,000 koron zostaną wprowadzone do obiegu w październiku a banknoty 100 i 500 koron dokładnie rok później, razem z nowymi monetami.

Dzisiejsze 20, 50,100 koron stracą swoja ważność 30 czerwca 2016 roku a banknoty 100 i 500 koron 30 czerwca 2017 roku, razem z monetami 1, 2 i 5 koron.

W ostatnich latach Szwedzi coraz rzadziej używają ‘prawdziwej’ gotówki, 4 na 5 transakcji dokonywanych jest przy pomocy kart płatniczych.

Naukowcy z Uniwersytetu Oxford, w 2013 roku ustalili, że szwedzka waluta jest jedną z najbrudniejszych w Europie i zawiera więcej bakterii niż inne europejskie waluty. Miejmy nadzieję, że to się zmieni wraz z wejściem nowych wzorów banknotów.

Dołącz do Naszej grupy na Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzi przygotowani na wymianę pieniędzy

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...