fbpx

Szwedzi powinni przestać narzekać na imigrację

Przemówienie byłego szwedzkiego premiera Frederika Reinfeldta, stało się viralem po tym jak zasugerował on, że wygodni Szwedzi powinni przestać narzekać na imigrację.[sociallocker]

Reinfeldt został mocno zaatakowany w mediach socjalnych, gdy wypowiedział się ostro przeciwko krytykom imigrantów, którzy twierdzą, że Szwecja się ‘rozpada’.

Ten były lider Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, która współrządziła Szwecją w centro-prawicowym koalicyjnym rządzie w latach 2006-2014, znany był ze swojego pro-imigranckiego stanowiska. W 2014 roku prosił on Szwedów o “otwarcie swoich serc”.

Jednak od tego czasu debata nad europejskim kryzysem imigracyjnym mocno zmieniła się i imigracja stała się trudniejszym tematem w krajach nordyckich. Kraje te zaostrzyły swoją politykę wobec uchodźców i imigrantów oraz przywróciły kontrolę graniczną po ubiegłorocznym rekordzie w ilości przybyłych do nich osób z innych krajów.

W zeszłym tygodniu jednak były premier przemawiając na charytatywnej gali trzymał się swojego stanowiska, a jego komentarze stały się viralem w sieci.

„Prawdziwą bezradnością jest wsadzenie swojej rodziny do łodzi, która może nie przetrzymać podróży przez morze. Prawdziwą bezradnością jest uciec, nawet jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, nie wiesz czy tam dotrzesz i nawet nie wiesz czy to przeżyjesz. Ale tak się dzieje, gdy w jakimś miejscu nie da się żyć. Wtedy trzeba uciekać. To jest bezradność.”

Reinfeldt wygłosił te słowa w zeszły poniedziałek, przed tym jak europejscy liderzy podpisali umowę z Turcją, mającą zmniejszyć liczbę uchodźców docierających na kontynent. Jednak stały się one powszechnie komentowane dopiero gdy jeden z prawników zajmujących się prawami człowieka umieścił nagranie na swoim Facebooku z podpisem „przemówienie, które powinien wygłosić premier”.

Szwecja w 2015 roku przyjęła około 163,000 uchodźców i boryka się z dużymi problemami z zapewnieniem im mieszkań i dostępu do szkół, a obecny centro-lewicowy rząd premiera Stefana Löfven walczy z obniżającymi się notowaniami.

Jednak Reinfeldt wzywa Szwedów do niewyolbrzymiania obecnego kryzysu.

„W naszym kraju właśnie zaczynamy używać mocnych słów do określenia tego na co narażona jest Szwecja i zrozumiałem, że żyjemy w upadłym społeczeństwie. Wszystko przestało działać. Przy używaniu takich słów musimy się zapytać co one znaczą w naszych czasach??

„Spędziłem kilka tygodni spotykając się z ludźmi i pytając, w tym upadłym kraju, jak spędzili święta Bożego Narodzenia. Ja to jest obchodzić święta Bożego Narodzenia w upadłym kraju? Jeśli Szwecja jest upadła i nic nie działa, jakie pozostaną nam słowa do opisania tego co dzieje się w Syrii?”

Robert Hårdh, szef szwedzkiej grupy obrońców praw człowieka, skrytykował szwedzkich i europejskich przywódców w wywiadzie udzielonym gazecie Metro, już po opublikowaniu filmu z przemówieniem.

„Negatywna polityka względem uchodźców prowadzona przez Unię Europejską powoduje powstanie silnych i bardzo niebezpiecznych grup oporu. Brakuje nam liderów potrafiących wykorzystać mocne pozytywne głosy płynące ze społeczeństwa.”

W poniedziałek klipem umieszczonym na Facebooku podzieliło się z innymi ponad 1,000 osób i był on jedną z najczęściej ponownie zamieszczanych historii w Szwecji. „Miło jest słyszeć taką przemowę,” skomentował jeden z widzów. „Jak ważna może być jedna osoba w polityce,” napisał inny.

Pojawiła się także krytyka byłego premiera, ktoś napisał „być może właśnie dlatego nie jest już on premierem”, inna osoba nazwała go „zdrajcą”.

Reinfeldt, lat 50, który był także w 2006 roku przewodniczącym Rady Europy, został w zeszłym tygodniu zatrudniony przez amerykański bank Merrill Lynch jako starszy doradca ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzi powinni przestać narzekać na imigrację

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.