Szwedzcy policjanci nie są gotowi na ataki terrorystyczne

Funkcjonariusze policji zostali przepytani jak dobrze przygotowani są do radzenia sobie z atakami terrorystycznymi w Szwecji. Z odpowiedzi wynika, że większość funkcjonariuszy nie posiada odpowiednich umiejętności.

Badanie nazywające się ‘Przygotowanie na ataków przeciwko środkom masowego transportu’ zostało przeprowadzone przez Annalie Holgersson z uniwersytetu Umeå w północnej Szwecji.

Przeanalizowała ona różne ankiety i badania Szwedzkiej Agencji Statystycznej, która przepytała 850 funkcjonariuszy policji, pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej jak zachowali by się oni w przypadku ataków na środki masowego transportu w Szwecji.
Ponad 60 % z nich odpowiedziało, że nie wie jak by się zachowało, najwięcej takich odpowiedzi było wśród policjantów.

Holgerson powiedziała szwedzkiej gazecie Svenska Dagbladet: „Wyniki nie pokazują, że obecny stan przygotowania jest zły, ale wskazują, że profesjonaliści którzy mają reagować na takie czarne scenariusze, mają braki w wiedzy i przygotowaniu do radzenia sobie z konsekwencjami takich potencjalnych ataków.”

„Na razie nie mogę powiedzieć czy duża różnica między policja i innymi służbami – pogotowiem i strażakami – wynika z większej świadomości swoich możliwości czy z gorszej sytuacji w policji. Konieczne są dalsze badania.”

Lina Nitz, przewodnicząca szwedzkiego związku funkcjonariuszy policji – Polisförbundet, mówi, że nie jest zaskoczona niską pewnością siebie funkcjonariuszy.

„Potrzebujemy więcej policjantów, to kluczowa sprawa. Policjanci nie są także wystarczająco wyszkoleni – lub mają za mało ćwiczeń – aby być w stanie poradzić sobie w najczarniejszych scenariuszach. Obecny system szkoleń jest bardzo zaniedbany, gdyż jest to pierwsza rzecz na której starano się oszczędzać.”

Badania zostały przeprowadzone w zeszłym roku, ale wnioski zostały opublikowane w Szwecji zaledwie dzień po atakach terrorystycznych w Brukseli, w których miedzy innymi rannych zostało trzech szwedzkich obywateli.

Szwedzka policja we wtorek wydała oświadczenie o wzmocnieniu obecności policji i bliskiej współpracy ze Swedavią, operatorem szwedzkich lotnisk, policyjną służbą bezpieczeństwa Säpo, cywilną agencja ochrony ludności – MSB oraz ministerstwem spraw zagranicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Szwecji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...