Szwedzcy naukowcy apelują: zaczynajmy lekcję później, żeby dzieci mogły spać dłużej

Szwedzkie nastolatki powinny móc spać dłużej rano i zaczynać zajęcia później. Tak uważają badacze, którzy dowodzą, że dzięki temu dzieci byłyby zdrowsze i lepiej by się uczyły.

Badacze uważają, że zajęcia w szkołach rozpoczynają się, w Szwecji to zazwyczaj godzina 8, w godzinach dostosowanych do wymagań ilości snu odpowiednich dla osób dorosłych, a nie uczniów, którzy wymagają nawet 9 godzin snu.

„Nastolatkowie mają potrzebę większej ilości snu, więc ich biologiczny rytm dnia bywa przesunięty nawet o 3 godziny. Inaczej mówiąc, dzieci nie potrafią zasnąć przed 22, nawet jeśli będą leżeć w łóżku to zasną dopiero o północy lub nawet później. Oznacza to, że potrzebują one więcej czasu rano, aby nie cierpieć na chroniczny brak snu i nie męczyć się przez cały dzień,” uważa Hans Teke, naukowiec z uniwersytetu w Lund.

Jest on jednym z wielu ekspertów, którzy namawiają do zmian. Wzywają do tego także inni naukowcy ze szwedzkich uniwersytetów. Teke przedstawia dane z amerykańskich badań, w których udowodniono, że wyniki w edukacji oraz zdrowie uczniów wzrastają, jeśli zajęcia będą zaczynać później i pozwoli im się dłużej spać.

„Jedne z najbardziej znanych badań zostały przeprowadzone na uniwersytecie w Minnesocie w 2014 roku. Wzięło w nich udział 9,000 uczniów. Pokazały one, że uczniowie liceów, którzy spali 50 minut dłużej potrafili lepiej się skupić i mieli lepsze wyniki, a także wykazywali większą energię i cieszyli się lepszym zdrowiem oraz zmniejszyli dawki przyjmowanej kofeiny.”

Teke uważa, że najwyższy czas zastosować to w Szwecji. Dodaje też, że 50 minut to za mało.

„Aby osiągnąć rzeczywiste efekty powinniśmy pozwolić uczniom spać o co najmniej półtorej godziny dłużej. Więc zajęcia w szkole powinny zaczynać się najwcześniej o 9:30. Jeśli to niemożliwe lub niewygodne to przynajmniej przenieśmy je na 9,” wyjaśnia Teke.

Kilka szkół w Szwecji zastosowało już taką strategię. Jedną z nich jest Smedhagsskolan w Hässelby w Sztokholmie, gdzie lekcje rozpoczynają się o godzinie 9. Według dyrektora 40 procent więcej uczniów osiąga dzięki temu wyniku pozwalające im kontynuować naukę na studiach wyższych.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy naukowcy apelują: zaczynajmy lekcję później, żeby dzieci mogły spać dłużej

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...