Szwedzcy bibliotekarze uczestniczą w opłacanych przez państwo szkoleniach z języka arabskiego

Bibliotekarze z Helsingborgu i Malmö przechodzą przez kurs nauki języka arabskiego. Jak podaje Sveriges Radio, jest on finansowany przez państwo. Celem jest ułatwienie rozmów między pracownikami bibliotek a gośćmi porozumiewającymi się po arabsku. Tych jest z miesiąca na miesiąc coraz więcej.

Udział w szkoleniu – opłacanym z funduszów regionu Skania – jest dobrowolny. Po 2015 roku, kiedy do Szwecji zaczęli napływać imigranci zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, język arabski stał się drugim najczęściej używanym w kraju. Wcześniej to miejsce zajmował język fiński.

Według Niny Olsson, pracującej w jednej z bibliotek miasta Malmö, istotna jest „praca nad nauką języków i dążenie do poszanowania różnorodności”. Taka postawa wywoła efekt fali, pokaże, że bibliotekarze chwalą sobie takie wartości jak tolerancja.

Darmowy kurs na prawo jazdy w języku arabskim.

Dziennikarz Sveriges Radio zapytał Olsson, czy skuteczniejszą formą integrowania mieszkańców kraju – tych rodowitych i cudzoziemców – nie byłoby komunikowanie się w języku szwedzkim. Olsson uważa, że język ojczysty jest dla jej środowiska najważniejszy, a arabski „będzie tym uzupełniającym”.

Niektórzy bibliotekarze entuzjastycznie ocenili inicjatywę regionu Skania. Emelie Andersson jest podekscytowana na myśl o nauce arabskiego i jest pewna, że nowe umiejętności językowe bardzo jej się przydadzą:

„Nauka codziennych zwrotów, takich, które można stosować w pracy, sprawi, że biblioteka stanie się bardziej inkluzywnym miejscem. Pracuję z dziećmi i młodzieżą. Wiem, że to dla nich ważne, by ich język ojczysty został zauważony w szkołach i miejscach nauki.”

Po arabsku mówi w Szwecji blisko 400 tys. ludzi. Na początku lat dwutysięcznych takich osób mieszkało w kraju około 155 tys. Później liczba stanowczo wzrosła, gdy do Skandynawii zaczęli napływać imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W języku arabskim odbywają się w Szwecji m.in.: targi książek, audycje radìowe, wydarzenia medialne. Po arabsku mówi się też w niektórych szkołach i przedszkolach.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy bibliotekarze uczestniczą w opłacanych przez państwo szkoleniach z języka arabskiego

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...