Polityka prywatności
Home WiadomościSzwecja Szwedzcy artyści muzyczni protestują przeciwko niesprawiedliwemu systemowi podatku VAT

Szwedzcy artyści muzyczni protestują przeciwko niesprawiedliwemu systemowi podatku VAT

Wielu szwedzkich artystów muzycznych wyraziło swoje niezadowolenie z powodu niesprawiedliwości w systemie podatku VAT, który uważają za krzywdzący dla zespołów tanecznych. Protest zyskał na sile, a znane zespoły taneczne podpisały wspólną petycję, domagając się zmian w przepisach.

Niesprawiedliwy system VAT

Obecny system podatku VAT w Szwecji jest przedmiotem intensywnych dyskusji od dłuższego czasu, zwłaszcza w kontekście zespołów tanecznych. Stawka VAT na imprezy z ich udziałem wynosi 25%, podczas gdy w przypadku innych występów muzycznych jest to tylko 6%. Taka różnica w opodatkowaniu jest uważana za niesprawiedliwą i krzywdzącą dla artystów tanecznych.

Petycja zespołów tanecznych

Kilka najbardziej znanych szwedzkich zespołów tanecznych, w tym Streaplers, Fernandoz, BlackJack, Callinaz, Larz Kristerz i Matz Bladz, podpisało wspólną petycję przeciwko „podatkowi VAT dla zespołów tanecznych”. Jak donosi Dansbandsnytt, petycja ma na celu zwrócenie uwagi na nierówności w opodatkowaniu i zachęcenie do zmian legislacyjnych.

„VAT na zespoły taneczne to relikt, który powinien zostać usunięty. Kultura to kultura, niezależnie od tego, czy stoisz, siedzisz, czy tańczysz do muzyki” – powiedział Joakim O. Agerskov, były organizator imprez tanecznych i jeden z inicjatorów petycji.

Argumenty artystów

Obecne przepisy powodują, że podatek VAT od biletu wynosi 6% w przypadku, gdy publiczność siedzi lub stoi, ale wzrasta do 25%, gdy publiczność tańczy. Jonas Nordqvist, główny wokalista Callinaz, wyjaśnia, że Szwedzki Urząd Skarbowy argumentował, iż uwaga podczas takich imprez skupiona jest na tancerzach, a nie na zespole, co nie kwalifikuje się jako koncert.

„Szwedzki Urząd Skarbowy argumentował to tym, że uwaga skupiona była na tancerzach, że patrzyli oni bardziej na siebie niż na nas, i że w związku z tym nie byłoby to klasyfikowane jako koncert” – mówi Nordqvist.

Carolina Skaarup Lagerborg, koleżanka z zespołu, dodaje, że tak zwany „podatek VAT od zespołów tanecznych” wyrządza wielką szkodę całej branży, szczególnie dotykając organizatorów, którzy mogą obawiać się organizacji tańców z powodu wysokich kosztów.

„Przede wszystkim wpływa to na nas w takim stopniu, że organizatorzy są najbardziej narażeni. Powiedziałabym, że jako nowy organizator możesz nie odważyć się zorganizować tańca, ponieważ jest on znacznie droższy” – mówi Lagerborg.

Polityczne wsparcie dla zmian

Kilku polityków zasiadających w komisji podatkowej wyraziło zrozumienie dla niezadowolenia zespołów tanecznych. Niklas Karlsson (S) stwierdził wcześniej, że cały system powinien zostać poddany przeglądowi. Podobnie Per Söderlund (SD), wiceprzewodniczący komisji podatkowej, określił system jako „szalony”.

Protest szwedzkich artystów muzycznych i podpisana przez nich petycja zwracają uwagę na potrzebę reformy systemu podatkowego, aby zapewnić równe traktowanie wszystkich form kultury i sztuki.

Przeczytaj również

Skandynawiainfo-logo

Skandynawiainfo.pl

Skandynawiainfo – All Right Reserved.